Виявлено несподіваний наслідок коронавірусу

Пандемія коронавірусу призвела до збільшення кількості дівчаток з раннім статевим дозріванням. Кілька досліджень, проведених вченими, показали, що кількість дівчаток-підлітків з раннім статевим дозріванням зросла більше ніж у два рази після початку пандемії коронавірусу. Чому це сталося, вчені поки що сказати не можуть, повідомляє New Scientist.

В одному з досліджень вчені з університету Бонна в Німеччині встановили, що кількість дівчаток з діагнозом «раннє статеве дозрівання» в одному медичному центрі залишалася незмінною з 2015 до 2019 рік і становила менше 10 випадків на рік. У 2020 році, коли почалася пандемія COVID-19, це число зросло до 23, тобто зросло більше ніж удвічі. А у 2021 році досягло показника у 30 осіб на рік.

І німецькі вчені – не єдині, хто помітив таке зростання. "У рік, що передував пандемії, у нас було 28 дітей, які починали лікування, а коли почалася пандемія коронавірусу, це число зросло до 64", – заявила Карен Кляйн з Дитячої лікарні Реді та Каліфорнійського університету в Сан-Дієго. Схожі дані були зафіксовані також у Туреччині та Італії.

Раннє статеве дозрівання до пандемії спостерігалось досить рідко. Дівчатка страждають від нього вдесятеро частіше, ніж хлопчики. Чому воно з'являється, вчені не знають. Незалежно від статі раннє статеве дозрівання пов'язане з низьким зростом у дорослому віці, а також захворюваннями, такими як хвороби серця, діабет другого типу, а також рак.

«Раніше я [лікував] одного або двох пацієнтів на місяць через передчасне [раннє] статеве дозрівання, але в цей період [на ранніх стадіях пандемії до того, як його дослідження було опубліковано], мені доводилося лікувати двох або трьох пацієнтів на тиждень», – заявив Сезер Ачар з Дитячої освітньої та дослідної лікарні доктора Бехчета Уз в Ізмірі, автор одного з досліджень.

Зазначається, що збільшилася не лише кількість дівчаток, у яких діагностують раннє статеве дозрівання. Змінився також вік його настання. У німецькому дослідженні вік настання раннього статевого дозрівання у період до пандемії становив 6,8 років, після спалаху COVID-19 – 7,8 років. Статистичний аналіз показує, що це не може бути випадковим збігом.

«Ми знаємо, що стрес може викликати раннє статеве дозрівання, тож він, безумовно, посідає перше місце у списку того, що відбувається. Ще одна річ, про яку люди відразу ж почали думати, це те, що всі сидять удома, мало тренуються, і, можливо, це пов'язано зі збільшенням ваги, тому що ми знаємо, що швидке збільшення ваги може спричинити раннє статеве дозрівання. Але в нашому дослідженні та в парі інших досліджень ми не бачили, щоб діти ставали важчими», — каже Кляйн.

Пол Капловіц з Дитячої національної лікарні у Вашингтоні вважає, що причинами, які впливають на розлад, можуть бути також збільшення екранного часу та зміна циклів сну.

Деякі вчені вважають, що причиною змін може бути сам COVID-19, запалення носоглотки було зафіксовано як у пацієнтів з раннім статевим дозріванням, так і у тих, хто заразився SARS-CoV-2. Але Капловіц вважає, що це малоймовірно, хоч і визнає, що цю гіпотезу не можна відкидати. «Я не думаю, що вплив ковіда на жіноче статеве дозрівання обмежується дівчатками, які справді були інфіковані. Тим більше що на ранніх стадіях пандемії у дітей було набагато менше шансів заразитися, ніж у дорослих», — заявив учений.

ДТ


Надрукувати   E-mail