А ви кажете – війна почалася сім років тому…

Єдиним офіцером спецназу ГРУ, який в Афганістані – не посмертно! – став Героєм СРСР, був українець (рятував групу іншого українця). Його дід воював в Армії УНР, а батько в УПА. "Герой Афгана" вступив в ОУН під псевдом "Вовк" і став батьком-засновником українського ГУР, відділів спецпризначення військової розвідки.

У націоналістичній тусовці гуляє легенда, якої немає у Вікіпедії... В серпні 1991 року героя СРСР Ярослава Горошка скерували до Львова – встановлювати владу ГКЧП. А він прийшов до Чорновола і сказав: "Я з вами".

Кажуть, що коли творив 10-й окремий загін спецпризначення ГУР (Київ, острів Рибальський), то особисто проводив співбесіди з усіма кандидатами. І ключовим питанням було приблизно таке: "Коли почнеться війна з Росією, москалів стріляти будеш?". І брав лиш тих, хто відповідав впевнено та ствердно.

Він був реальною загрозою для Москви і, очевидно, став першою жертвою гібридної війни. Чоловік який тренував водолазів, …раптом втопився в Дніпрі 8 червня 1994 року. Ми досі про нього мало знаємо. Серед пластунів Львова був легкий шок, коли Курінь ч.109 ім. Ярослава Горошка вирішив назватись в його честь, а виявилось, що він – герой СРСР! Слава Україні!

Двоє його синів стали офіцерами. Розповідає Андрій Куліш: "Свого часу Слава Горошко відповідав за охорону десяти ядерних переносних фугасів (т.зв. "ядерних чемоданів"). І, коли ті фугаси мали віддавати Москві, він зі своїми бійцями переховав їх! Віддати їх Славу умовив лише особисто Кравчук... А вбили Славу напередодні вирішення критичного питання з переділу Чорноморського Флоту, бо його загін бойових плавців якраз мав виїхати на Крим... Я знав Славу особисто: жили в сусідніх кімнатах в гуртожитку на тодішній вул. Каменєва. Це був справжній український націоналіст найвищого гатунку! Непересічний був чоловік.»

Іван Сута, дійсний член ОУН, псевдо "Вовк". Заприсяжений в Тернополі у 1993 році. Присягу приймав історик Володимир Косик, псевдо "Борис Марченко": «Друг Ярослав розробляв спецматеріали для військового вишколу майбутнього "Тризуба" імені Бандери.. Убитий спецназом ГРУ під час військового вишколу, в часи першої хвилі зачистки українських націоналістів (Зенон Красівський, о. Ярослав Лесів, Ярослав Горошко, Роман Купер...)".

А ви кажете, що війна з Росією почалася сім років тому…

Юрій Юзич


Надрукувати   E-mail