Чи відрізняється сталінська пропаганда від путінської?

Відомо, що після закінчення 2-ї світової війни Сталін перемогу над Гітлером приписав виключно собі, відкинувши участь у розгромі фашизму США, Велику Британію, Францію, Канаду. Ці країни з союзників СРСР Генералісимус перетворив на запеклих ворогів, замінивши сам термін "2-га світова" на "Велика Вітчизняна".

Відразу після перемоги "вождь" написав книгу "О Великой Отечественной войне Советского Союза", яка стала визначальним напрямком радянської пропаганди історії тієї страшної війни. За сім років (до смерті диктатора) книжку видавали 11 разів, щоразу майже мільйонними тиражами, вона була перекладена усіма мовами республік Союзу та країн т.зв."народної демократії", які, навпаки, з ворогів (Болгарія, Румунія, Угорщина входили до гітлерівського блоку) стали друзями СРСР.

Автор вигадав 10 основних передумов, які начебто стали вирішальними у забезпеченні перемоги. Однією з головних Генсек назвав масовий героїзмом радянського народу, керованого мудрою партією Леніна-Сталіна. Прикладом подібного "героїзму" і «патріотизму» може служити міф про жителя села Глодоси тепер Новоукраїнського району Олексу Калька, який начебто за власні гроші побудував і передав у 1944 році літак-винищувач своєму земляку-льотчику Івану Артеменку.

Для цього знадобилося "усього" ОДИН МІЛЬЙОН" карбованців. Питається – як простий колгоспний бджоляр (пасічник) міг назбирати космічну суму грошей, якщо колгоспники до війни одержували платню, в основному, натуроплатою і копійками на трудодень, а під час окупації взагалі нічого. Можливо, О. Калько ще тоді таємно відкрив знаменитий Глодоський скарб (його виявив аж у 1961 році глодоський школяр Володимир Чухрій) і зізнався у цьому самому Сталіну, бо інакше потрапив би не на сторінки газети, а у концтабір на Соловках.

Короткий коментар. 1 мільйон карбованців 1944 року був еквівалентний більше 10 тисячам долларів США. Але то вже деталі...

Юрій Матівос


Надрукувати   E-mail