Кого чекає американська тюрма?

Ніщо не викликає такий священний трепет в США, як сплата податків та їх витрачання. Тільки це вже мало б насторожити наших «трудящихся». Але! Їх не насторожила навіть астрономічна сума допомоги в розмірі 113 мільярдів доларів. Вони думали, що дядя Сєм ніколи до них не прийде і не спитає.

Особисто мене ця сума лякає до трясучки, якщо б я була на керівних посадах в державі, я б відчувала за спиною дихання американської системи. Мені б в голову не прийшло їхати в курортні країни, коли військові падають з ніг, намагаючись врятувати від смерті український народ, який втрачає життя, залишки психічного та фізичного здоров’я, або уладати контракти, де кг переплутані зі штуками.

Я б найняла кращих з кращих, я б вилизувала кожен документ, де є мій підпис, встановила б такі правила гри, що коли до мене прийшли і спитали, що я зробила з коштами американських платників податків, Федеральна резервна система плакала б від розчулення, гортаючи прозорі звіти.

Я б просила усіх спеціалістів, які є в країні, про допомогу, перевіряла і перепровіряла підлеглих, залучаючи експертів.

Я б зібрала суддів, слідчих, прокурорів і чиновників та на пальцях пояснила, що таке американська система та про те, що внаслідок руйнації економіки, кожен з чиновників наразі тим чи іншим способом отримує американську допомогу, отож спитають з кожного. Вони усі мали б усвідомити, що закінчилось минуле життя, як у всіх в країні, для них закінчилось з першим доларом, що прийшов в Україну. Я б спитала, чи усім усе ясно?

Але «трудящієся» настільки самовпевнені в своїй виключності, що навіть після виходу в США Joint Strategic Oversight for Ukraine Response, продовжують валяти дурня.

Агов, шановні, якщо ви не здатні усвідомлювати програмні документи, я вам розкажу на пальцях, що вас чекає. Створюється об’єднана група, яка буде наглядати за витрачанням американських коштів. Якщо ви прочитали і вам все ще неясно, пояснюю.

В групу з 17 державних відомств будуть входити слідчі, аудитори, розвідники (у тому числі, електронної розвідки), юристи, бухгалтери і ще купа вузький спеціалістів. В групі будуть встановлені правила перехресного контроля: одні перепровірятимуть інших. Група буде підзвітна на дуже високому рівні. Кожному буде встановлені КРІ (так-так, дорогенькі, ті самі КРІ – скільки вас буде перевірено і посаджено).

Кожна ланка американської системи обов’язково застосовує Whistle blow Policy. Що? Ви і цього не знали. Це означає, що група відкриє гарячі лінії, де за повною анонімністю і в серйозних випадках за серйозну винагороду, будуть збирати інформацію по вас усіх.

Вас ніщо не врятує. Ні куплені суди, ні слідчі, ні розповіді про ІПСО. Держдеп дуже нервовий, якщо йдеться про американські податки. Вас просто візьмуть за чуби, мовчки запхнуть в американський літак і привезуть на американське правосуддя. Вас будуть висмикувати з ваших ланцюжків одного за одним, вас ніхто не попередить, ви не встигнути навіть пікнути. І єдине, що вас буде чекати гарного в наступні 20 років – це те, що тюремна камера не українська.

Розумний хай почує. А тупі – зливайте воду.

Галина Рибак

А тим часом 18 січня на сайті офісу генерального інспектора Агентства з міжнародного розвитку США (USAID) з’явився документ "Стратегічний план нагляду за допомогою Україні". Документ нагадує, що Конгрес США виділив допомогу на суму понад 113 млрд дол. на підтримку Україні, яка здійснюється через 11 різних державних органів і установ. У тексті зазначається, що, плануючи нагляд, Сполучені Штати прагнуть "визначити сфери найвищого ризику шахрайства, марнотратства або зловживань".

Для цього створено Міжвідомчу робочу групу з нагляду в Україні, яка складається з офісів трьох генеральних інспекторів (Міноборони, Держдепартаменту та USAID – "Могутньої трійки"), а також інших генеральних інспекторів наглядових організацій в усьому уряді США. При цьому наглядовий персонал офісів "Могутньої трійки" почав проводити щомісячні зустрічі для координації наглядової діяльності в Україні ще у червні 2022 року.

Станом на 31 грудня 2022 року до складу робочої групи входять наглядові організації (генеральних інспекцій): Міністерства оборони, Державного департаменту, Агентства США з міжнародного розвитку, Агентства аудиту оборонних контрактів, Міністерства сільського господарства, Міністерства торгівлі, Міністерства охорони здоров’я та соціальних служб, Міністерства внутрішньої безпеки, Міністерства юстиції, Міністерства фінансів, Експортно-імпортного банку США, Міжнародної фінансової корпорації розвитку, Управління звітності уряду, Агентства аудиту, Армійського ревізійного агентства, Морської аудиторської служби. До цього списку також входять 17 розвідувальних організацій, які визначаються терміном "Розвідувальне співтовариство США", завданнями яких є збір інформації та ведення розвідувальної діяльності в інтересах США.

Команди "Могутньої трійки" та з інших агентств спільно вирушили до України, щоб отримати інформацію з перших вуст. Ці скоординовані візити на об’єкти формують спільне розуміння проблем і відіграють важливу роль у підвищенні обізнаності щодо ризиків шахрайства й корупції та обов’язків звітування. Ці заходи включають зустрічі з офіційними особами США в регіоні, українською владою, НАТО, представниками інших двосторонніх донорів, Організацією Об’єднаних Націй та іншими міжурядовими міжнародними організаціями, які беруть участь у реагуванні. Крім того, повідомляється, що офіси "Могутньої трійки" мають кримінальних слідчих у США та Німеччині, які зосереджені на справах щодо України.

На діяльність для забезпечення нагляду за загальними асигнуваннями на реагування в Україні Агентства "Могутньої трійки" та Управління звітності уряду за рішенням Конгресу отримали додатково 42,0 млн дол. На сайті USAID також міститься заклик "своєчасно та прозоро повідомляти про неправомірні дії, що впливають на підтримку України та її народу з боку Сполучених Штатів". Для цього опубліковано плакати англійською та українською мовами, де вказано, як і про що можна конфіденційно повідомити. "Звинувачення у помсті з боку підрядників або грантоотримувачів щодо працівників, які повідомляють про неправомірні дії, що впливають на фінансування з боку США, будуть ретельно розслідуватися", – йдеться в повідомленні.


Надрукувати   E-mail