Міркування колеги Кукуріка. Про ангельські сурми та інженерні фантазії

– Здається мені, – сказав Кукурік, – що вже розкрито сьому печатку і сім Ангелів почали сурмити в сурми. А як тобі?

Я знизав плечима.

– Дивись, – продовжив він. – Звізда Полин уже струїла частину рік і джерел від Чорнобиля до Фукусіми. Вже «вчинився вогонь» і спалив шість мільйонів гектарів лісу в Австралії та понад три мільйони в Сибіру, тепер палає в Україні і не важливо, вогонь цей з небес чи з дурної голови. Вже почали танути льодовики. «На землю вийшла сарана», називається вона короновірусом. Кліматичні зміни на планеті відбуваються так швидко, що вчені прогнозують загрозу зникнення більшості звичних для нас продуктів харчування, починаючи з картоплі, в тому числі й коньяку та кави. Ну, колись жили без кави, і без коньяку проживемо: тьотя Маня ще не втратила кваліфікації. А от без картоплі… Це вже – кара небесна.

– Тьотя Маня засумувала, думає, що настав кінець світу, – кажу йому. – Вона ще пам’ятає, як приходили анонімні листи: «Перепиши три рази і передай іншим». «Тоді не сталося, тепер не минеться», – сказала мені і пішла до церкви святити паску. Мовляв, отець Павел запевнив, що від вірусу захищають церковні дзвони.

– Хай омине її лихо, – мовив Кукурік. – А щодо кінця світу, то я думаю, що це поки що тільки репетиція. Або конспект. Як для студента – всього не знатимеш, але щось, можливо, й зрозумієш. Не звірі ж сидять на небі, їм же вас шкода. Може й ви щось зрозумієте. А то вже дожилися: «Концентрація вуглекислого газу в атмосфері досягла найвищої позначки за всю історію людства, тільки в липні в Гренландії розтануло 179 мільярдів тонн льоду, унікальні вологі ліси Амазонії близькі до втрати своєї здатності стримувати глобальне потепління, сажа від лісових пожеж у Сибіру осідає в Арктиці…». І далі за списком. Вибач за канцелярщину, це – офіційні дані. Одне слово, людство навернуло таку гору проблем, що без Страшного суду не розібратися. Ви прийшли на Землю на все готове, вам було сказано: живіть, розмножайтеся, працюйте, цивілізуйтеся, А ви натомість множили гріхи і дурили природу. Тільки її не обдуриш. Вона терпляча, та, схоже, й у неї терпець луснув.

– А якою ж гарною була планета, – Кукурік аж очі примружив. – І за якусь сотню років ви перевели її на смітник. Тепер фантазуєте про переселення на інші планети. Серйозний ніби чоловік Дональд Трамп, а поводиться як мала дитина: «За керівництва моєї адміністрації ми поновлюємо велич НАСА і повертаємось до Місяця, а потім – Марс. Я поновлюю мій бюджет, щоб включити додаткові 1,6 мільярда доларів, щоб ми могли потужно повернутись до космосу!». Для чого? І що – ті гроші не можна витрати на щось путнє? Або Ілон Маск: «Астероїд чи супер-вулкан може знищити нас. До того ж ми схильні до ризиків, що ніколи й не снилися динозаврам: штучно створений вірус, випадкова поява мікроскопічної чорної діри в результаті експерименту, катастрофічне глобальне потепління або яка-небудь руйнівна технологія можуть припинити наше існування. На розвиток людства пішли мільйони років, але за останні шістдесят атомна зброя створила потенціал самознищення». Ніби й правильно думає чоловік. А який робить висновок? «Раніше чи пізніше наше життя повинне буде вийти за межі цієї синьо-зеленої кульки, або ми вимремо». Тобто податися у світ за очі, замість того, щоб облаштувати цю «кульку», повернути їй природний стан і вгамувати зайві апетити та згубні пристрасті. Вам зручно сидіти на карантині і ходити в масках? Отож. А тепер уявіть себе на Марсі: довіку під куполом і прогулянки у скафандрах. Та ще й яблуні цвітуть у горщиках.. То, може, краще влаштувати нормальне життя на Землі? Як говорив Бернард Шоу: «Тепер, коли ми навчилися літати повітрям, як птахи, плавати під водою, як риби, нам не вистачає тільки одного: навчитися жити на землі, як люди».

Природа оголосила вам війну, поки що превентивну, але не менш серйозну. Нинішня епідемія – це тільки епізод. Ваш президент пообіцяв тому, хто знайде вакцину від короновірусу, мільйон доларів. Заява ефектна, але не бездоганна. Вона спонукатиме ганятися не стільки за вірусом, скільки за мільйоном. Крім того, часи геніальних одинаків – Паскаля, Мечникова, Хавкіна (останні два – українці) залишилися в минулому. Covid-19 – це не тільки епідеміологічне явище. З катаклізмами, що звалилися на ваші голови, змагатися наодинці, хай таким одним буде й цілий науково-дослідний інститут, уже неможливо. Зараз над вакциною проти короновірусу працюють 37 наукових центрів, щоденно обмінюючись отриманою інформацією. З ініціативи Великої сімки Всесвітньою організацією здоров’я розпочато масштабний міжнародний проект, який вселяє надію, що вакцина проти згубної хвороби може з’явитися до осені. Ви щось починаєте розуміти. Можливо, саме на ваше покоління випало усвідомити, що глобальні катастрофи не минають ні багатих, ні бідних, ні розумних, ні, вибачте, дурних, ні егоїстів, ні альтруїстів, ні іудея, ні елліна. Навіть промосковських попів. Про їхні дії у пасхальні дні, до речі, вже сказано багато. Я ж лише додам, що нині з’явилися законні підстави для виселення їхньої братії з усіх українських лавр. Грубе порушення умов оренди – не абиякий аргумент. Чи додумається до цього влада? І чи наважиться?

Броніслав Куманський


Надрукувати   E-mail