Названо гірших депутатів Кропивницької міськради. А хто кращий?

У рамках кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» активісти ГО «Асоціація Політичних Наук» провели моніторинг діяльності першого року повноважень депутатського корпусу Кропивницької міської ради восьмого скликання за період з 1 грудня 2020 р. до 31 грудня 2021 року.

Предметом моніторингу були різні аспекти діяльності депутатів Кропивницької міської ради, а також обов’язки, передбачені законодавством України. Оцінювання відбувалося за 5-бальною шкалою.

У Кропивницькій міськраді вже котрий рік поспіль немає жодного депутата, який би отримав найвищий бал – 5. У той же час, маємо одразу 20 четвірок, лише дві двійки і жодної одиниці. У минулому скликанні теж ніхто не здобув жодної п’ятірки, проте четвірок було значно менше – 12, а двійок – аж 10, і навіть одна одиниця. Отже, констатуємо підвищення результатів роботи депутатів порівняно з минулим скликанням.

Найменшу оцінку – 2 бали за результатами моніторингу отримали Рафаел Санасарян та Анатолій Ларін.

Ці показники свідчать, по-перше, про достатньо сумлінне виконання депутатами своїх обов’язків через громадський контроль за їхньою діяльністю, який здійснює у тому числі і «Атестація депутатів місцевих рад», та виконання частини рекомендацій нашої ініціативи, по-друге, про системність проблем у міській раді, які можуть бути вирішені на рівні апарату міськради, якщо буде політична воля керівництва, і по-третє – про високий рівень фракційної дисципліни, що також може бути наслідком нової виборчої системи та свідчити про більшу залежність депутатів від партійного керівництва.

Найвищі оцінки депутати отримали за проведення прийому громадян. Так, оприлюднили інформацію про прийом всі 42 депутати, як і минулого року. Критерії «повнота оприлюднення», «актуальність інформації», «проведення прийому», «особисте здійснення прийому» і навіть «регулярність прийому» виконали також всі депутати, отримавши найвищі бали.

Це суттєво краще, ніж минулорічні результати. Так, показник «повнота оприлюднення» у минулому скликанні був гіршим у 8 депутатів (отримали по 3 бали), «актуальність» – у одного (0 балів), «регулярність» у 10 депутатів (9 по 3 бали і один – 0 балів). Така ситуація пов’язана зі збільшенням ролі партій в депутатській роботі, адже майже всі депутатські приймальні наразі організовані в партійних приймальнях.

Загальний бал показника «інформування виборців про свою діяльність» теж зріс, проте не суттєво – лише на 9 балів. Збільшилась кількість п’ятірок (з 14 до 21), але в той же час збільшилась кількість нулів (з 1 до 10).

За оприлюднення інформації про себе (біографії) на офіційному сайті міськради маємо 30 п’ятірок і 14 четвірок. У минулому скликанні всі депутати мали лише по три бали.

Відвідуваність сесій теж покращилась на 11 балів, адже цього року лише один депутат (Рафаел Санасарян) отримав 3 бали. У минулому році таких було шестеро. На 27 балів покращилось відвідування засідань комісій, не зважаючи на те, що цього річ з’явився депутат, який отримав 1 бал (той самий Рафаел Санасарян). Критерій «голосування при розгляді спірних рішень» цього року не застосовувався, адже у публічному просторі за рік роботи нового скликання не виникло жодної скандальної ситуації і не було помічено жодного голосування, яке б можна було характеризувати як спірне. Це пов’язано з цілим рядом факторів: по-перше, у міськраді відсутні політичні партії, які б чітко позиціонували себе як опозицію, а отже і відсутня гостра політична боротьба, в результаті якої зазвичай «підсвічуються» проблемні питання; по-друге, увага суспільства була зосереджена на питаннях пандемії коронавірусу і згодом – потенційної повномасштабної війни з Росією; по-третє, до міськради був обмежений доступ громадян через карантинні обмеження. Тому навіть якщо міськрада і розглядала суперечливі питання, суспільство їх просто не помітило.

Критерій «оприлюднення електронної декларації на сайті ради» отримав таку ж оцінку, як і в минулому скликанні – «0». Виконання цього критерію можливе лише у разі політичної волі керівництва міськради, яке б включило такий пункт у шаблон профілю депутата.

Натомість найгірша ситуація – з використанням інструменту офіційних запитів – ним користуються лише шестеро депутатів із 42-х. А от із запитами ситуація дуже сильно погіршилась, адже в минулому скликанні лише один депутат взагалі не використовував цей інструмент, всі інші активно користувались. Це може бути пов’язано, по-перше, з відсутністю кореляції між поданням депутатських запитів і результатами депутатів на виборах (депутати, які подавали небагато запитів, обирали частіше, ніж тих, хто активно користувався цим інструментом), по-друге з тим, що нова виборча система суттєво знижує персональну ініціативу депутатів, і підвищує роль партій.

Критерій «звітування за рік» виконали 32 депутата, оприлюднивши свої депутатські звіти, що у порівнянні з попереднім роком (26 депутатів) є кращим показником. Проте у порівнянні з попереднім скликанням – ситуація суттєво погіршилась, адже за перший рік минулого скликання відзвітували всі 42 депутата, і цей показник з кожним роком знижувався. Враховуючи таку тенденцію, можна припустити, що до кінця каденції цього скликання звіти подаватимуть одиниці.

Що цікаво, не всі депутати, що оприлюднили звіти на сайті міськради, робили публічне звітування, і навпаки. Це пов’язано з тим, що публічне звітування організовували тільки фракції, і депутати тих фракцій, які не робили організованого звітування (ОПЗЖ, Наш край), не робили і окремих заходів, а також не всі депутати, які не були присутні на партійних заходах, не подавали письмові звіти (Андрій Табалов, Сергій Щербина).

Погіршилась і якість поданих звітів (критерій «відповідність звітів вимогам закону) на 9 балів у порівнянні з минулим роком. Цього року не було подано жодного звіту, який би відповідав усім 5 пунктам (минулого року таких звітів було 8), натомість звіти шести депутатів (Ігор Майданюк, Сергій Щербина, Олександр Чибітько, Олександра Ткаченко, Дмитро Овчінніков, Надія Павленко) відповідали лише двом пунктам (у минулому роцітаких було лише двоє).

Середній бал роботи депутатів різних фракцій такий: «Рідне місто» – 4 бали; «Європейська сорлідарність» – 3,8; «Слуга народу» – 3,5; «Наш край» – 3,3; «Батьківщина» – 3,2; «Пропозиція» – 3,2; ОПЗЖ – 2,8; позафракційні – 3,6. Показник Кропивницького серед обласнихз центрів України – 3,4. Найвищий у Івано-Франківська тв Луцька – 4,1, а Чернігів пасе задніх – 2.8.

«АПН»


Надрукувати   E-mail