Партія сказала: «Йди геть!» А виборців чути не хочуть?

На Кіровоградщині Радикальна партія Олега Ляшка відкликала депутатку обласної ради Євгенію Ніколаєву. Ініціювала процедуру політична партія, а не виборці. Таке рішення аргументують тим, що нібито діяльність депутатки не відповідає передвиборчій програмі партії. Водночас, що саме «суперечить діяльності», ніхто назвати не може.

Ніколаєва, членкиня депутатської групи із гендерних питань «Рівні можливості». журналістка та редакторка рейтингового місцевого видання вважає, що це просто спосіб її позбутися. Адже заяву про відмову від мандату їй пропонували написати ще після завершення виборчого процесу. Тоді депутатка відмовилася. Тепер – обіцяє боротися за своє місце та відстоювати інтереси виборців. Кандидувала ж вона і в обласну, і в районну раду – скрізь пройшла. 

Євгенія Ніколаєва розповіла: «Із цією політичною партією я співпрацювала із 2015 року – і як членкиня виборчих комісій, і як агітаторка. Минулого року, коли ввели обов’язкову гендерну квоту, мене запросили у списки партії. Я погодилася, адже мала довіру до політичної сили. За результатами виборів я пройшла і в районну раду, куди набрала найбільшу кількість голосів у партійному списку. І в обласну раду – тут була шостою за рейтингом виборців. Але одразу після того, як оголосили результати виборів, мені запропонували написати заяву про відмову від мандату. Я відмовилася. Тоді у партії пообіцяли, якщо не піду сама, то мене виженуть через рік – саме скільки триває «імунітет» на застосування імперативного мандату».

Упродовж року стосунки між Євгенією Ніколаєвою та керівництвом обласного осередку політичної партії поступово загострювалися. Депутатці знову нагадали про складення повноважень. Ніколаєва знову відмовилася. Її перестали запрошувати на засідання фракцій та інші внутрішньопартійні заходи. У січні порушили процедуру щодо відкликання депутатки за народною ініціативою, однак суб’єктом ініціювання стала політична партія.Там посилаються на «невідповідності практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії». Начебто діяльність депутатки розходилася із тим, що було зазначено у програмі. Але які саме положення порушувались – невідомо.

За час своєї депутатської діяльності Євгенія Ніколаєва не пропустила жодного засідання сесії облради. Вона – секретар постійної комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, свободи слова, правової та антикорупційної політики. Активна членкиня депутатської групи із гендерних питань «Рівні можливості». Регулярно проводить зустрічі із виборцями, ініціювала перший жіночий автопробіг та акцію з озеленення.

Іншою причиною відкликання також називали голосування, яке суперечило позиції партії. Зокрема мова йде про обрання заступника голови облради. Але за регламентом процедура голосування за голову облради та заступників є таємною. І тому з’ясувати, хто за кого голосував, неможливо. А розкривати таємницю голосування – це порушення законодавства.

Ніколаєва вважає, що причина її мандат просто хочуть віддати депутатові, який наступний у списку. На сьогодні політична партія вже провела регіональну конференцію. Туди приходили виборці, які заявляли про підтримку депутатки, однак їхню думку не врахували. Більше того — їх навіть не пустили до зали засідань.

25 січня відбувся також з’їзд партії. Там і ухвалили рішення про відкликання депутатки. Далі – територіальна виборча комісія має зібрати засідання та визнати обраним депутатом кандидата, наступного у списку.

Євгенія Ніколаєва готується до боротьби. Каже, що готова позиватися і відстоювати свій мандат. А ще переймається, аби приклад її відкликання не почали наслідувати інші політичні партії, позбавляючи таким чином мандатів інших депутаток. «За мене дуже багато людей голосували. Саме за мене, а не за партію. Виборці повірили, що я буду відстоювати їхні інтереси, а тепер їх навіть не запитують. Закон фактично розв’язує руки партії позбавляти мандату всіх, хто не подобається із будь-яких причин. Замолода, застара, не в тому одязі прийшла – усе може бути причиною відкликання. Тож навіть коли дійде до зняття із мене повноважень депутатки, я буду боротися, бо не хочу, щоб це повторилося у інших радах», – підсумовує Євгенія Ніколаєва. 

Нині ж на підтримку депутатки у соцмережі започаткували флешмоб #Захисти_Ніколаєву / #Protect_Nikolaeva, де виборці та колеги Ніколаєвої намагаються привернути увагу до ситуації із відкликанням депутатки.

Депутат Кіровоградської обласної ради від ВО «Батьківщина» та співголова депутатської групи «Рівні можливості» Андрій Табачук теж виступає на захист Ніколаєвої. Політик вважає, що така поведінка партії більше схожа на політичне переслідування.

Інна Наливайко, сайт «50 відсотків»


Надрукувати   E-mail