«Політичний квартал» – це вам не «95-ий»

Експертне опитування «Політичний квартал: підсумки 2020 року» проведено Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва з 15 по 19 грудня 2020 р. Всього опитано 57 експертів, у тому числі й з нашої області.

Оцінки ефективності Президента Зеленського, що їх надали експерти, і надалі залишаються на низькому рівні. Так, найвище була оцінена комунікація зі суспільством – але і тут оцінка нижча за середню – 2,5 бала з 5 можливих. Ведення зовнішньої політики та врегулювання конфлікту на Донбасі експерти оцінили на 2,2 бала. Ще нижчі оцінки виставлено боротьбі з епідемією COVID-19 – 2 бали, та ініціюванню необхідних реформ – 1,8 бала. Зовсім провальним для Президента є питання кадрів – 1,4 бала.

Річна динаміка оцінок ефективності діяльності Президента Зеленського – переважно стабільна. Якщо порівняти з першим та другим кварталами, то відбулося суттєве зниження ефективності зусиль боротьби з епідемією, однак інші показники змінилися незначно.

Серед пропонованих для оцінки подій, які відбулися у 4 кварталі 2020 року та можуть впливати на ситуацію в Україні, експерти оцінили потужний характер впливу обрання Дж. Байдена Президентом США. Цей вплив, на їхню думку, має бути переважно позитивним. Зворотна ситуація з рішенням КСУ про визнання неконституційними окремих положень закону «Про запобігання корупції». Маючи співмірну силу впливу ця подія матиме суттєві негативні наслідки. Більше на українське політичне життя впливатиме тільки перемога місцевих політичних сил у більшості великих міст України. Водночас характер впливу цієї події залишається неясним.

Дещо менше на українське політичне життя впливатиме «справа Микитася», а саме свідчення екс-голови «Укрбуду» стосовно корупційних злочинів колишніх та нинішніх топ-чиновників. Характер впливу цієї події також залишається неясним. Стосовно ще однієї події – заяви Росії про створення її зусиллями вакцини від COVID-19, то її вплив на українське політичне життя, на думку експертів, буде негативним, але не таким вже й відчутним.

перспективі найближчих місяців наступного року найвищу ймовірність (50% і більше) отримали три події. Насамперед – це масові акції протестів та мітинги підприємців у зв'язку з запровадженням повного локдауну (64%); відновлення співпраці України з МВФ (56%) та медичний колапс (заповнення ліжкомісць для хворих на COVID-19 на 100%) (51%). Інші події експерти оцінили як менш ймовірні: відставка Кабінету міністрів (46%); створення політичної сили членами колишньої команди Президента (44%); фактично нереальним є проведення місцевих виборів в ОРДЛО до 31 березня 2021 року – 19%.

Серед ключових показників життя в Україні експерти найвище оцінили рівень свободи слова (6,4 бала за 10-бальною шкалою), рівень демократії (5,4) та свободу підприємництва (5,2). Інші показники дещо менш оптимістичні. Експерти відзначають високий рівень корупції (7,7) та низький рівень дотримання законності – 3,2. Рівень економічного розвитку, як і рівень прогнозованості розвитку держави на наступний рік теж є вкрай низькими – 3,6 бала.

Більшість визначальних показників розвитку країни, за оцінками експертів, погіршилась впродовж останнього року. Покращення можна спостерігати тільки в оцінці рівня свободи слова (+0,5 пункту) та в оцінці рівня свободи підприємництва (+0,3 пункту). Рівень економічного розвитку зменшився на 1,0 пункт. Рівень корупції збільшився на 0,4 пункту.

Найкращими рішеннями року з переліку запропонованих експерти обрали ухвалення так званого антиколомойського закону, невизнання українською владою результатів виборів у Білорусі та ухвалення Закону про ринок землі. Найгірші рішення з цього переліку переважно кадрові: зміна Генпрокурора з Р. Рябошапки на І. Венедіктову, а також зміна уряду О. Гончарука на Д. Шмигаля. Ще одним поганим рішенням є рішення КСУ щодо неконституційності окремих положень Закону України «Про запобігання корупції».


Надрукувати   E-mail