Як примусити «Сватів» і Леоніда Каневського заговорити українською?

16 липня 2021 після дворічного (!) перехідного періоду набула чинности частина 6 статті 23 Закону про державну мову, згідно з якою фільми (в тому числі – телесеріали) на українських каналах телебачення мають демонструватися державною українською мовою. Але герої телесеріалів і далі продовжують говорити російською.

Координаційна рада із захисту української мови та культури оприлюднила заяву, у якій закликає Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення призначити перевірку дотримання телеканалами вимог Закону щодо мови демонстрації фільмів.

У заяві сказано: «На жаль, більшість телеканалів, що належать сумновідомим олігархам, стали на шлях свідомого зумисного іґнорування Закону. Так, зокрема, телеканал «1+1», який є власністю Ігоря Коломойського, продовжує показ московською мовою телесеріалу «Свати»; «Україна» Ріната Ахметова – серіалів «Німа», «Втікачі» та «Дім Надії»; ICTV Віктора Пінчука – «Таємні двері» та «На трьох», його ж «Новий канал» – «Орел і решка»; телеканал Владіміра Путіна «Интер», оформлений на підставну особу – Дмитра Фірташа – документальний серіал «Слідство вели» та телесеріали «Речдок» і «Таїсія».

…Відповідно до ч.1, ст. 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», телерадіоорганізації зобов’язані дотримуватися законодавства України, в тому числі – й вимог Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Як єдиний регуляторний орган у сфері телебачення і радіомовлення, Національна рада з телебачення і радіомовлення має контролювати дотримання телеорганізаціями закону та накладати на його порушників передбачені законодавством санкції. … А це – оголошення попередження; стягнення штрафу; анулювання ліцензії на підставі рішення суду за позовом Національної ради. Застосуванню санкцій відповідно до встановлених законом процедур має передувати перевірка.

Про те, що члени Національної ради знають про факт демонстрації телеканалами України фільмів московською мовою після набуття чинности частиною 6 статті 23 Закону про державну мову, незаперечно свідчить заява Нацради, опублікована на її офіційному сайті 21 липня 2021 року.

Шириться думка, ніби це відбувається тому, що фактично Нацрада не є незалежним органом, а її члени – незалежними особами. Бо відповідно до законодавства про Нацраду президент України В.Зеленський має змогу фактично в будь-який момент звільнити зі складу Ради будь-кого з її членів – особисто або через підконтрольну йому монобільшість у Верховній Раді України.

Загальновідомо, що президент В.Зеленський є співвласником студії «95 квартал» і отримує через неї особисту матеріальну вигоду від демонстрації телесеріалу «Свати» та іншої її продукції саме московською мовою. …Ціна таких безвідповідальних діянь може бути надвисокою.

…Координаційна рада із захисту української мови та культури закликає членів Нацради чесно виконувати свої обов’язки, дослухатися до голосу сумління. …Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення має здійснити перевірку дотримання телеканалами «1+1», «Україна», ICTV, «Новий канал», «Интер» та іншими частини 1 статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» в частині мови показу фільмів».

 


Надрукувати   E-mail