Він рухав спаралізоване тіло нашого народу із силою криголама

На Харківському напрямку біля Вовчанська 10 червня загинув командир добровольчого батальйону ОУН Микола Коханівський. Йому було 53 роки. Про загибель Коханівського повідомили його друзі і знайомі у Facebook. У 2014 році Коханівський воював у Бахмуті. У лютому 2022 року його батальйон обороняв Лютіж у Київській області, згодом брав участь у боях на Донеччині.

Спомином про цього непересічного воїна і потужну особистість поділився побратим, громадський діяч Ігор Луценко: «Заходжу у придорожній ресторанчик, і раптом зауважую, що я надто веселий — радію майбутній смаженій картоплі, в той час, як їду з одного місця загибелі побратимів у інше. І буквально за кілька хвилин прилітає чорна-пречорна звістка. Загинув Микола Коханівський.

Ще дивнішим є цей збіг, бо саме цей придорожній заклад у мене асоціюється з ним. По-перше, їздив воювати разом з Миколою, під його командуванням, у Піски під Донецьк, і щоразу обідав тут. По-друге, сам він розказував, як у 14-му році вирвався з контрольованого росіянами Донецька через усі блокпости, і приїхав сюди, і дозволив собі врешті випити горілки — чого він не робив ніколи на моїй пам’яті.

З Миколою я завжди спілкувався коротко. Бо ми з пів слова розуміли одне одного. Я відчував його як свого рідного — десь на рівні дядька, брата батьків. І реально, за цих 17 років знайомства з ним ми прожили разом кілька життів, оминули разом десяток смертей, тож, Микола Коханівський є частиною мене, тепер уже — на жаль, лише уявною.

Микола був фізичним втіленням української народної стихії. В його очах я бачив віковічний біль. Біль народу-паралітика, біль його живого серця — котре бачить свою мету, свою мрію, бажає її палко, але інертність, слабкість тіла не дає цієї мети торкнутися.

Він рухав спаралізоване тіло нашого народу, та ще й добре рухав, з силою криголама! Хто спостерігав, за ним, той бачив: коло нього завжди було багато слабких людей — старих, хворих, і просто ще юних і недосвідчених — які від нього заряджалися силою, і становили загрозу ворогам.

На початку повномасштабки він сформував добровольчий підрозділ, їх частину я завів для оборони стратегічного місця — дамби між Ірпенем і Київським морем, котра, власне, і порятувала Київ.

Потім Коханівського за наклепами ворогів не полюбила влада, підрозділ розвалили, і він змушений був (не міг не воювати!) піти простим піхотинцем у 125 бригаду під Харків. Коли був він там, я з ним періодично зідзвонювався — він розказував про стан справ перед наступом ворога.

І от знайшов останню свою битву. Колись у Пісках він казав мені: молю Бога, якщо прилетить, то щоб одразу, аби не стати калікою або мучитися. Сподіваюся, що хоч цю молитву почули нагорі.

Царство Небесне Миколі, а ми тут, за моїми відчуттями, лишилися сиротами.

P.S. Як-небудь ще буду писати про Миколу, бо пам’ять про його славні діла має бути вже зараз, а не колись».


Надрукувати   E-mail