А ви ще не потрапили у інформаційну бульбашку?

В українських медіа розгорнулась масштабна інформаційна кампанія проти європейського та прозахідного вектору розвитку країни. Антизахідні відео на YouTube часто мають сотні тисяч переглядів та величезну кількість коментарів. Ми дослідили, хто ці коментатори та чи є вони справжніми людьми.

У співпраці з дослідницькою компанією Semanticforce «Інтерньюз-Україна» та UkraineWorld проаналізували коментарі під відео десяти популярних каналів YouTube, які періодично поширюють антизахідну риторику та російські пропагандистські повідомлення:

  1. 112 Украина– найпопулярніший інформаційний канал в Україні, який начебто контролюється Віктором Медведчуком, один із лідерів проросійської Опозиційної Платформи – За Життя.
  2. Анатолий Шарій– найпопулярніший політичний YouTube-блогер в Україні, що має понад два млн. підписників, один із лідерів Партії Шарія
  3. Андрей Портнов– юрист, колишній радник президента-втікача Віктора Януковича.
  4. Ольга Шарій – головна редакторка сайту sharij.net, одна з лідерів Партії Шарія.
  5. Страна.ua– популярний вебсайт, що іноді поширює антизахідні та проросійські меседжі.
  6. Украина.ру– російський вебсайт, що спеціалізується на фейках про Україну.
  7. Klymenko Time– медіа, яке контролює Олександр Клименко, ексміністр доходів і зборів України із «сім'ї Януковичів».
  8. NewsOne– один із інформаційних каналів, що під впливом Віктора Медведчука.
  9. Topinform– YouTube-канал, який поширює фейки про Україну та адмініструється із Росії.
  10. ZIK– ще один інформаційний канал у сфері впливу Віктора Медведчука.

Період дослідження – 10 червня-10 липня 2020 року. Для кожного з каналів ми визначили 10 найактивніших коментаторів, а також проаналізували 1000 коментаторів кожного каналу у випадковому порядку, щоб визначити їхню країну. Ми також склали список з 20 найактивніших коментаторів по всіх десяти каналах і визначили, на скількох каналів вони коментують водночас. Ось що ми дізнались.

Ми вивчили профілі 10 тисяч коментаторів (1000 випадково відібраних коментаторів з кожного каналу YouTube). Лише 463 з них мали інформацію про своє місцезнаходження у своєму профілі. 174 користувачі відзначили, що вони з України, 179 вказали Росію як свою країну, а 110 –– інші країни.

Не дивно, що частка російських коментаторів на каналах Україна.ру та Topinform переважає. Однак, і на каналах Анатолія та Ольги Шарій, які живуть у ЄС та називають себе проукраїнськими політиками, росіян також чимало. Користувачі з Росії також домінують на YouTube-каналі вебсайту strana.ua.

20 найпопулярніших коментаторів спільними зусиллями залишили 7650 коментарів протягом місяця. Більшість із них коментували відео із більш ніж одного або двох каналів. Дехто із коментаторів залишили свій слід аж на 8 каналах із 10, які ми вивчали. Як бачимо, 11 з 20 найпопулярніших коментаторів публікували коментарі одразу на 5 та більше каналах.

Деякі з цих користувачів явно є справжніми людьми, які просто займаються тролінгом. Наприклад, користувач Евгений Джобава протягом місяця залишив 570 повідомлень під відео із 8 каналів (усіх, крім Украина.ру та Topinform). Він, швидше за все, справжня людина: ми знайшли його обліковий запис у Facebook, який має автентичний вигляд. Однак він, схоже, щирий шанувальник Анатолія Шарія: 451 із 570 коментарів Джобава залишив саме під відео Шарія. У одному зі своїх коментарів він пропагує ідею про «зовнішнє управління», яке нібито змінює українських президентів.

Водночас, деякі інші акаунти дуже схожі на ботів, як-от User U. Цей користувач залишив 307 коментарів на 6 каналах, а також писав однакові коментарі під одним і тим самим відео. Наприклад, коментар був написаний двічі під відео Анатолія Шарія під назвою "Порошенко поцілував руку Путіна" (загалом ми побачили цей ідентичний коментар 5 разів).

Деякі з тролів мають більш вузьку спеціалізацію. Наприклад, аккаунт Ёжик проти НАТО, який в основному коментує під відео каналу 112 Украина, активно поширює наратив про те, що ЄС та НАТО контролюють український уряд. Загалом, серед найактивніших коментаторів на всіх досліджених нами каналах, є чимало ботів. Ми базуємо це припущення на їхніх іменах, зображеннях профілю та, що найголовніше, кількості однакових коментарів. 

Коментарі YouTube часом мають навіть більший інформаційний вплив, ніж самі відео. Люди (або ж тролі та боти), які поширюють одні й ті ж повідомлення, сприяють створенню інформаційної бульбашки. Потрапивши у таку бульбашку, ви отримуєте уявлення, що антизахідна та проросійська позиція домінантна в суспільстві. Більшість активних коментаторів на досліджених нами каналах роблять саме це — створюють інформаційну бульбашку.

Ці гравці використовують будь-які інструменти, аби показати, що вони популярні.

Один із таких інструментів передбачає використання віртуальних людей (ботів чи тролів) для просування своїх меседжів. Вони не обмежуються лише фейковими новинами; вони також використовують фейкові аудиторії та фейкових прихильників, аби досягнути своїх цілей.

ГО «Інтерньюз-Україна»


Надрукувати   E-mail