Головою облради обрали ставленика Татарова? І радника Балоня…

Про перипетії 15-16 сесії облради не писав тільки лінивий. Так, через дефіс, бо таки ж 15-та сесія залишилась незакритою, коли трохи більше третини депутатів зажадали проведення 16-ої і провели її. Дивний поспіх, адже на той час екс-голова Сергій Шульга оголосив про скликання завершального засідання 15-ої сесії, під час якої без проблем, за всіма правилами і регламентом, можна було б внести питання про його відставку і проголосувати.

У тій же ситуації, яку створили депутати-поспішайли, Сергій Шульга має усі підстави звернутися до суду і не лише відновитися на посаді, а й добитися визнання незаконними рішення про виділення коштів на екологію, оборону та обладнання для онкодиспансеру. І це буде сумний результат. Хоча логічний, на відміну від обрання нового голови облради. Як на мене, ним би мав стати Олександр Горбунов, принаймні це чи не єдина людина у компанії ініціаторів-опозиціонерів, яка пройшла певний громадський вишкіл і має хоч якийсь політичний досвід. Але, за великим рахунком, попередній голова теж нічого цього не мав…

Але, на хвилиночку, не мав і такого шлейфу участі у хабарницьких скандалах, як Юрій Дрозд! Він багато років пропрацював у високих міліцейських кабінетах, мав звання полковника міліції – і раптом пішов з органів. Чого б то? Доказів немає, але за неофіційними даними (а до публічної особи – особливі вимоги!), брав хабарів більше, ніж дозволяло начальство і йому порадили тихо піти. І він пішов. У «науку». Став проректором з економічних питань та матеріально технічного забезпечення в юридичному інституті, який тоді дислокувався у Кропивницькому. Іншими словами висопоставленим завгоспом. Вийшовши на пенсію, зайнявся «бізнесом». Як же без цього колишньому посадовцю міліції? Іноді таке враження, що у керівних міліцейських кабінетах сидять всуціль природжені бізнесмени, які, тільки-но вийшовши на пенсію, тут же створюють успішну фірму, яка без проблем виграє тендери і має мільйони фактично з повітря. на напівдержавних послугах.

Юрію Дроздові довго вибирати не довелось, адже його кум – відомий далеко за межами області, аж до судової справи за спалення дитячого табору в Одеській області, пожежник Віктор Федорчак. Тож, і запрацювали ТОВ "АПС-Кіровоград" та ТОВ "АПС-Київ". Партнер по бізнесу теж не менш відомий Олексій Адамович, та скромний Микола Тіпайло, голова наглядової ради авіакомпанії "УРГА", яку свого часу приватизував ексміністр енергетики часів Януковича Едуард Ставицький, нині розшукуваний по справі щодо розкрадання держкоштів та підсанкційний у США. Як у такій компанії не вигравати тендери і не процвітати?

А там, де успішний бізнес, там і політика. Пробував на минулих виборах Юрій Дрозд присусідитись до провладної тоді «Європейської солідарності», не вийшло, не пройшов у депутати. Зате «слуги» підхопили цінний кадр. І він пригодився: у 2019 році Юрій Дрозд став радником тодішнього голови Кіровоградської ОДА Андрія Балоня. Коментуючи своє призначення, він стверджував, що Балонь порядна людина і він просто хоче йому допомогти щось змінити. Результат відомий – організація масштабного хабарництва.

І вже будучи депутатом облради, Юрій Дрозд знову вляпався у скандал із хабарем. У лютому минулого року, прямо перед початком широкомасштабної війни, СБУ затримала помічника депутата обласної ради Юрія Дрозда («Слуга народу») на хабарництві. Громадський діяч Андрій Лаврусь уточнив: «Біля колишнього кінотеатру «Зоряний» затримували Ігора Васіна, помічника депутата обласної ради від «Слуги народу» Юрія Дрозда (голова постійної комісії ЖКГ та використання природних ресурсів). Гроші лежали прямо на бордюрі в пачках, орієнтовно 100 тисяч гривень. За інформацією власних джерел помічник депутата хотів порішати питання надання дозволу на передачу водного об’єкта в Голованівському районі. Наступного дня до департаменту екології Кіровоградської ОДА правоохоронці прийшли з ухвалою суду для проведення слідчих дій. За інформацією джерела в адміністрації, Васін раніше приходив до департаменту і махав ксивою помічника». Дуже швидко, на відміну від проваджень, які тягнуться роками, справу передали до суду. Васін визнав провину й заплатив 34 тис грн штрафу. Серед вилучених у нього під час обшуку документів, був перелік питань, що пропонуються до розгляду на засіданні постійної комісії обласної ради з питань ЖКГ, яку очолює Дрозд.

Ну, ясна річ, Юрій Васильович ні при чому. А от чи ставленик він сумнозвісного Олега Татарова? Немає сумніву, що працюючи багато років у органах ці двоє «талантів» не могли не знайти один одного. Прямі зв’язки із заступником офісу Президента проглядаються неозброєним оком. Амбітні використовують корисливих, чи корисливі амбітних?

Чому ж усього цього не помітили депутати облради? Я звернулася до кількох з них, аби вони прокоментували це обрання. Олександр Горбунов і Лариса Андреєва не відповіли на мій запит. Найкрасномовніше прокоментував його у ФБ сам Сергій Шульга: «Що сьогодні відбулося в обласній раді? Хоча навіть не сьогодні, бо тривало це майже два роки. А фактично з моменту обрання мене на посаду, адже досі не встановлені особи, які мінували приміщення, щоб зірвати голосування. Ви вірите, що з нинішніми технологіями їх неможливо встановити?! Повторне мінування було за два дні до повномасштабного вторгнення. Мали розглядати важливі питання – одне з них, до речі, про цивільний захист. Уважно стежте за руками, як кажуть. Тоді на сесію не прийшли ті самі депутати, що й сьогодні проводили «позачергову». До речі, і знову відповіді – хто повідомив тоді про замінування від правоохоронців – немає! Тоді також готувався сценарій про зняття мене з посади. Приблизно так, як це відбулося зараз. Але 24 лютого політика відійшла на другий план. Я вже якось розповідав журналістам, що коли йшов на посаду, відразу визначив для себе головне – жодної корупції, схематозів і всього того, чим звикли «керувати». Як людина, яка більшу частину свого життя боролася зі злочинцями в тому числі в економіці, я розумів, що легко не буде, що стану багатьом дуже незручним. І все ж, я обрав для себе саме такий шлях. І теперішні події – це результат. Результат, який свідчить, що мій шлях був правильним, що система, яку схематозники вибудовували багато років на комунальних підприємствах, таки дала тріщину. …Правда обов‘язково візьме своє. Настане час – здолаємо не лише зовнішнього ворога, а й усіх внутрішніх!».

А ось що відповів ексголова облради Олександр Чорноіваненко («Батьківщина»): «Я позитивно ставлюся до змін в обласній раді. Наші депутати також одноголосно підтримали цю кандидатуру на засіданні фракції. Впевнений, що Юрій Васильович людина поміркована, він розбереться в усіх питаннях та за підтримки депутатів поверне порядок у сесійну залу. Ми будемо йому допомагати!».

Віктор Серпокрилов (ОПЗЖ): «Не хочу коментувати цю брудну політику. Я йшов у депутати займатись конкретними справами, економікою».

Марина Осипова (Радикальна партія): «У першу чергу мене цікавить питання легітимності шістнадцятої сесії, а вже потім питання обрання нового голови. Це право депутатів. Голова обласної ради – це посада, яка залежить тільки від депутатського корпусу! Але коли в таких моментах більше політики, це насторожує. Мені важко дати оцінку щодо роботи Юрія Дрозда. Я з людиною не працювала, тому надавати оцінку його готовності до виконання цих повноважень не можу! Сподіваюсь, що на першому місці завжди буде захист інтересів і прав мешканців області. Це головне, тим паче в умовах війни!»Що ж, залишається лише сподіватись…

Світлана Орел


Надрукувати   E-mail