Пане Полковнику, сьогодні українська нація б’ється не на життя, а на смерть

У далекому Відні, у лютому, 94 років тому відбувся Конгрес українських націоналістів. Упродовж п’яти днів понад тридцять делегатів, які представляли українські політичні середовища після гострих дискусій прийшли до висновку, що віднині боротьбу за самостійність України має очолити нова сила під назвою «Організація Українських Націоналістів – ОУН».

У лаконічній формі основні завдання щодо визволення України були опубліковані у «Розбудові Нації», яка відтепер стала офіціозом ОУН:

«Повне усунення всіх займанців із українських земель, забезпечить тільки система власних мілітарних зброєнь та доцільна союзницька політика.

Лише військова сила, що спиратиметься на озброєний нарід готовий уперто та завзято боротися за свої права, зможе звільнити Україну від займанщини та вможливити упорядкування Української Держави. Оборону упорядкованої Держави перебере єдина, регулярна, надкласова, національна армія й фльота, що враз із територіяльними козачими частинами будуть збудовані на підставі загальної військової повинности».

У заключному слові Голова ОУН полковник Євген Коновалець сказав такі слова: «Сьогодні ми поки що тільки окреслили наші завдання і прийняли добровільні зобов’язання. Але це ще не осяг... Мобілізуючи і спираючись на широкі народні маси, мусимо, ведучи їх, боротися і добитися віднови Самостійної Соборної Української Національної Держави на всіх просторах життя українського народу. Як учить нас досвід цілих українських поколінь, можемо цього досягнути тільки революційними, ніколи ж – еволюційними шляхами....Хочу вірити, що завдання, які в нашій програмі ми собі накреслили, зуміємо, як мужі, виконати. Тільки в тому випадку вільно буде сказати, що дата створення нашої Організації зарахується будучими істориками як одна з переломових, творчих і позитивних дат на тисячолітньому шляху життя Української Нації».

Пане Полковнику, сьогодні українська нація б’ється не на життя, а на смерть, захищаючи свою землю і свою державу. Як ніколи, відчуваємо Вашу і ваших соратників незриму присутність. Усе як навчали: на полі бою вирішується доля нації і держави.

Богдан Червак


Надрукувати   E-mail