Поміняємо Пушкіна на Байрона?

Слід розуміти, що пам'ятники Пушкіну з'являлися у нас тому, що Україна була окупована росією й імперія мітила "свою" територію, встановлюючи у нас пам'ятники своїм культурним діячам! Такою була загальна тенденція в колоніях.

Імена Пушкіна, Горького та інших діячів культури гегемона присвоювалися інститутам і школам, ними називалися вулиці, площі та парки, встановлювалися пам'ятники і погруддя. Не є винятком і погруддя Пушкіна в Кропивницькому, що знаходиться перед 7-поверховим корпусом педуніверситету, який у минулому теж носив ім'я Пушкіна.

Але сьогодні Пушкін не має ніякого стосунку до нинішнього Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка! У структурі університету немає ні факультету російської словесності, ні окремого російського відділення, ні філологів-русистів, які б досліджували творчість Пушкіна! А з огляду на військову агресію "русского міра", на прапорах якого чільне місце посідає саме цей поет, нам сьогодні значно ближче, скажімо, англійська література, ніж російська.

Тож пропоную ректору Євгенові Соболю розглянути таку пропозицію: на місце пам'ятника російському поетові Пушкіну встановити погруддя англійського поета лорда Байрона, епігоном якого, до речі, був Пушкін. До того ж в ЦДПУ є відповідний факультет, де вивчають англійську філологію і є дослідники цієї літератури!

Чим же "завинив" той Пушкін українцям? Я можу навести п’ять причин, чому Пушкін має піти з Кропивницького і з України:

  1. Російська література прославляла й досі прославляє російський шовінізм та колоніалізм! Одним із найбільших трубадурів імперії був поет Пушкін! Інформаційна кампанія "руzzкого міра", що була частиною підготовки до вторгнення в Україну, проводилася під прикриттям вивчення і популяризації російської культури! Саме Пушкіна взяли на щит в сучасній росії: "Пушкін наше всьо"! Він не просто поет країни агресора, а символ "руzzкого міра"!
  2. На росії навіть запровадили спеціальну нагороду – медаль Пушкіна, якою відзначають активних апологетів "руzzкого міра" в сусідніх країнах. Так свого часу (у 2013 році) нею були нагороджені відомі українофоби, автори сумнозвісного "Закону про мову" С.Ківалов і В.Колєсніченко за "большой вклад в сохранение и популяризацию русского языка и культуры за рубежом". Згодом цей закон назвали "Валуєвським циркуляром нашого часу"!
  3. Творчість поета Пушкіна наскрізь просякнута шовінізмом. Він оспівував сатрапа Петра І за його імперські амбіції та колонізаторську політику щодо сусідніх народів. Нашу найбільшу геополітичну катастрофу – поразку військ гетьмана Мазепи і шведського короля Карла ХІІ у 1709 р. вкрив ганьбою у поемі "Полтава", складаючи оди "во славу русского оружія"!

Також він висловлювався за придушення польського національного руху за що його знеаажав Адам Міцкевич, видатний польський поет. А вірші "Клеветникам россии", "Бородинская годовщина" тощо сьогодні декламують прихильники путіна і так званої "спецоперации на Украине" (зокрема, актор Безруков та ін.). Ось деякі рядки з цих поезій:

"Сбылось – и в день Бородина

Вновь наши вторглись знамена

В проломы падшей вновь Варшавы;

И Польша, как бегущий полк,

Во прах бросает стяг кровавый -

И бунт раздавленный умолк".

Про це є низка статей українських досліників, зокрема у професора Ю.Ковбасенка (див. журнал "Всесвіт" число 9-10 за 2016 рік та ін).

  1. Пушкін зрадив декабристів, справжніх борців із самодержавством! Спочатку писав про свободу і "дум високоє стрємлєньє", а потім – хвалу їхньому кату Миколі І, його колонізаторській політиці та деспотизму. Саме тому Пушкіна заслали не до Сибіру, а в Одесу! Про таке "заслання" можна було тільки мріяти! Нашого Шевченка той же цар пізніше відправив на 10 років у степи Казахстану! Чому ж свого Пушкіна туди не заслали? Бо він був вигідний імперії!
  2. Усі численні «росзарубіжцентри» та культурні фонди росії (як відомо, це філії 5-го відділення ФСБ, через які здійснюється підривний вплив РФ на увесь світ, т. зв. «мягкая сіла») носять ім’я Пушкіна.

Ця тема значно ширша і не обмежується лише цими п'ятьма пунктами! Прошу колег-філологів долучати свої думки і коментарі з цього приводу! А ректору Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка Євгенові Соболю раджу розглянути це питання на вченій раді університету і прийняти правильне рішення!

Олександр Ратушняк, кандидат філологічних наук

Р.S. До того ж і Пушкін, і Байрон писали про нашого Мазепу! Але в англійського поета він романтичний герой, а в російського – зрадник! То чия позиція нам ближча?!


Надрукувати   E-mail