Праправнука Сервантеса розстріляли в СРСР

23 квітня 1616 р. у Мадриді від цукрового діабету помер 68-річний Мігель де Сервантес Сааведра – відомий іспанський письменник, автор роману "Дон Кіхот". У день пам’яті Мігеля Сервантеса Іспанія відзначає день іспанської мови. А хто у нас згадує великого іспанця – побратима козака Грицька Скараного, прапрадіда Майка Йогансена? Майка, який перед розстрілом сказав: «У царстві тіней буду розмовляти українською».

29 вересня 1547 р. у день Архангела Михаїла у родині лікаря з`явився у світ майбутній іспанський новеліст, драматург і поет, класик світової літератури. На честь свого ангела отримав ім’я Мігель де Сервантес Сааведра.

У арабському полоні алжирський бранець (із залізним кільцем на шиї та в ланцюгах) став побратимом козака Грицька Скараного. Грицька після десятої втечі посадили на палю, а Сервантеса після четвертої втечі викупили за 500 золотих ескудо.

Після повернення письменник зайнявся комерцією, наймався на службу, але невдало. 17 січня 1605 р. вперше опубліковано роман Сервантеса «Дон Кіхот». Ніколи Сервантес не переставав працювати; за кілька днів до смерті він постригся в ченці. 23 квітня 1616 року 68-річний Мігель де Сервантес помер від водянки.

А син Грицька Скараного в Криму звільнив полонянку Андреа Сервантес, рідну сестру батькового побратима, яка стала дружиною козака. Про це у автобіографії писав їхній нащадок – український поет Майк Йогансен, зеленоокий поет, перекладач, знав 22 мови, блискучий спортсмен; переможець найкращого в Союзі гравця у більярд – В. Маяковського.

Праправнук Сервантеса марив мандрівкою до Іспанії, він написав химерний роман про Дон-Кіхота ХХ століття. Але радянська репресивна машина знищила поета.

Ганна Черкаська


Надрукувати   E-mail