Міркування колеги Кукуріка про мародерів і виживання

Ми сиділи на балконі, милувалися ніжними квітами під ним, посадженими тьотею Манею – вона живе на першому поверсі. День був сонячний, лише кілька пухнастих хмаринок відпочивали на його весняній голубіні.

– Прекрасна пора, – мовив Кукурік. – Свято нарцисів,тюльпанів, гіацинтів…Усі барви землі.

– У нашому дендропарку, – додаю, – зацвіли тисячі тюльпанів. Жаль тільки, що милуватися ними можемо лише в телевізорі та через Інтернет. Форс-мажор.

– Прозівали ви гостя з Китаю, друже. Втім, хіба тільки ви? Благополучна Європа теж думала: «Китай далеко – Євробачення близько». Доки звідтіль у Париж не повернувся турист і тут же помер, не встигнувши поділитися враженнями від красот Цзюгжайгоу. Лише тоді насторожилася і сприйняла загрозу всерйоз. Росія, хоч і кращий друг Піднебесної, теж цим не переймалася – «Бабы еще нарожают». А Україна посередині, їй нічого не заважало вчасно забити тривогу. Але ж грім ще не вдарив, навіщо хреститися? «Підстав для будь-яких заходів надзвичайного характеру немає», – заявив високий чиновник і полетів на відпочинок.

– І все докупи: безсніжна зима, криза, короновірус…

А я завжди казав, що чим більше людина шкодитиме природі, тим вона жорстокіше захищатиметься. Біда тільки, що під її косу потрапляють не тільки ті, хто на це заслуговує.

– Форс-мажорна ситуація, – як завжди перейшов до аналізу Кукурік,– просвічує все досить чітко. На всі 3D. У першу чергу людину, котра нерідко, виявляється, зовсім не така, якою здавалася раніше. Вчора король – сьогодні голий. Вчора рибак – сьогодні рибка. Вчора царівна – сьогодні жаба. Кожен чинить за своєю природою. Скажімо, прем'єр-міністр Ірландії відновлює ліцензію лікаря-практика і працює одну зміну на тиждень у лікарні, щоб допомогти в боротьбі з розповсюдженням коронавірусу. Пан Варадкар – не позер і прекрасно розуміє, що наявність ще одного діагностика ситуацію з пандемією суттєво не змінить. Але усвідомлює й те, що його вчинок вплине на тональність ситуації: він продемонстрував співгромадянам, що боротьба з вірусом – справа загальнодержавна, громадянський обов’язок кожного. А міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька, натомість, лягла для показухи на обсервацію, після чого доповіла, що провела масштабну підготовку до появи короновірусу в Україні, тож медична система готова, алгоритми працюють. Сьогодні на цих «алгоритмах» перебувають уже близько десяти тисяч осіб. Коронавірус ви зустріли з профільним міністром. який (яка) запам’ятався тенісним турніром в умовах обсервації та прем’єр-міністром, котрий пішов із посади, так і не відреагувавши на листи очільника РНБО з проханням заборонити вивезення захисних виробів. Протягом лютого і половини березня з України спокійно відправляли маски в Німеччину, Іспанію та інші країни. У лютому їх вивезено понад 980 тонн. Це не бізнес, «господа мародэры – голубые князья». Як говорив Жванецький, «это тухес». Експорт припинився з приходом нового керівництва Кабміном, та відразу ж виник скандал із захисними костюмами. І пані Уляна тут ні при чому. Дякуйте її наступникам.

Заможні люди допомагають медикам коштами. Ринат Ахметов, сім’я Пінчуків, Петро Порошенко створюють фонди, купують медичне обладнання. А Коломойському ніколи – він бігає по судах. Волонтери, розносять літнім людям харчі, медикаменти, а судді волають, що помруть з голоду на 47 тисяч гривень у місяць, котрими їх обмежили на час карантину. Тринадцятирічна дівчинка пошила 300 захисних масок і безплатно роздала людям, а дорослі дяді і тьоті підвищили ціну на маски в аптеках у десять разів… Ось так.

– Для мене, – зізнаюсь я, – завжди були найтяжчими злочинами збагачення на війні і на хворих людях. Вперше я здригнувся, коли під час холери в аптеках невеликого приморського міста ціни на ліки підскочили на порядок. Не повірив, зателефонував приятелеві в Одесу, той відповів: «Таки да». Не розумію, для чого тоді у нас існує антимонопольна служба. Тільки для того, щоб пояснювати, чому позавчора марлева маска коштувала дві гривні, а сьогодні – двадцять?

– Нинішня пандемія багато чого поміняє, друже, – продовжив Кукукрік. – У політиці, бізнесі, професіях. звичках, зрештою, людських стосунках. Вона не мине безслідно. Виживатимуть ті, хто це зрозуміє. Україна знаходиться у набагато складнішій ситуації, ніж ті ж країни Європи. І якщо ваші політики не наберуться розуму, то прогнозувати щось важко. Як на мене, виходом може стати об’єднання президентської команди і патріотичної опозиції. Без дулі в кишені. «У політиці немає вічних друзів і вічних ворогів. У політиці є інтереси». Це Черчилль, йому можна вірити. Таке об’єднання передбачатиме створення уряду національної єдності. Крім того, президент Зеленський змушений буде здійснити аудит свого оточення, одних послати туди, куди актор Зеленський послав депутата Барну, а решту примусити працювати на Україну. Так думаю я. Як думає президент, я не знаю.

Броніслав Куманський


Надрукувати   E-mail