Ось що таке гарман

Чудова людина, фермер з с.Лікареве Юрій Олександрович Вдовиченко цієї весни подарував для нашої Музейної кімнати гарман. Це – зроблений з цілого шматка граніту коток для обмолоту зерна.

Дуже важку річ удвох з дружиною повантажили на мотоблок і привезли до Новомиргорода. Вага гармана близько 150 кілограмів.

З Вікіпедії: "Дикий камінь для котків добували в ярах, з нього виробляли циліндр довжиною близько 75 см, діаметром 45-50 см, а з обох кінців пробивали діри глибиною 10 см. У них вставляли металеві штирі, які служили ніби його поздовжньою віссю. Для кращого кочення по колу циліндр дещо скошували — два його кінці трохи відрізнялися діаметрами. Вузький кінець каменю при молотьбі звертався до центру кола обмолоту. Молотильний камінь-коток вправляли у дерев'яну раму з чотирьох брусків, два з яких своєю серединою кріпилися на осі. На раму навішували поперечну тягу з валками для упряжки коней, або волів. Такий масивний і важкий камінь, котячись по настелених снопах, набагато краще і швидше вимолочував зерно і перебивав солому, значно прискорював роботу".

Петро Озеров


Надрукувати   E-mail