Особливий світ Федора Лагна

24 лютого свій ювілей відзначає талановитий живописець, графік, член Національної спілки художників України Федір Федорович Лагно. 

Майбутній майстер народився в селі Нова Осота Олександрівського району Кіровоградської області. Бажання стати художником виникло у хлопця досить рано. Успішно склавши вступні іспити, навчався улюбленій справі у Харківському художньо-промисловому інституті на факультеті «Промислове мистецтво», який закінчив у 1982 році. З 1983 року Федір Лагно бере участь у багатьох виставках. У 1992 році його твір «Моя маленька чаклунка» був відзначений другою премією Всеукраїнського Бієнале живопису (м. Львів). Цього ж року стає членом Національної Спілки художниківУкраїни.

На творчому рахунку Ф. Лагна поїздка до Італії в групі п’яти українських художників, творча практика в містах Болонья, Венеція, Монгідоро (1994), співпраця з творчою групою «Фабрика дизайну» (м. Москва) наприкінці 1990-х, розробка концепт-проєктів, креативної продукції, товарних брендів з (1998). Він постійний учасник Великоднього благодійного аукціону в місті Кропивницькому.

Роботи художника зберігаються в зібраннях Міністерства культури України, Львівській картинній галереї, у Музеї мистецтв Кіровоградської обласної ради, художньо-меморіальному музеї О.О. Осмьоркіна міста Кропивницького, а також у приватних колекціях США, Канади, Японії, Великої Британії, Італії, Росії та України.

Для творчого доробку Федора Лагна 2-ї половини 1980-х років характерним був класичний підхід до живопису, прагнення натуралістичності зображення. На початку 1990-х художник активно починає використовувати експресіоністичну манеру, фактури для обробки фону, колаж, монтаж різних матеріалів – частинок дерева, скла, шматків дроту. Ці новації дозволили Федору Федоровичу в 2011 році вперше отримати обласну премію у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна в номінації «Новітні спрямування». У 2019 році – ще одна відзнака в тій же номінації, але тепер за працю в галузі книжкової графіки.

Книжкові ілюстрації Федора Лагна – це мікс комп’ютерного малювання та малювання вручну – власна авторська технологія. Виключно ілюстрації Федір Лагно присвячує час з 2012 року, коли проілюстрував книгу знаного земляка Володимира Кобзаря «Буваличі» (Київ, 2012). Того ж року вона отримала відзнаку Форуму видавців у Львові. Митець зізнається: «Я потрапив у цю колію і не можу з неї вибратися. А не можу, бо й не хочу: мені подобається, і замовлення та пропозиції є».

Мистецтвознавець, заслужений журналіст України Броніслав Куманський зазначив: «Якось письменник Володимир Кобзар передав мені свою книжку для дітей (і дорослих) «Буваличі». Захопили ілюстрації до неї. Вони мені настільки сподобалися, що я утримав себе від того, щоб дочасно заглянути на останню сторінку і побачити прізвище автора. Коли ж дочитав до кінця, побачив: художник Федір Лагно. <…> Художник створив паралельний до сюжету книги світ, зрозумілий дорослим і доступний дітям, населив його легко впізнаваними героями».

За кілька останніх років Федір Лагно створив ілюстрації до трьох книг Петра Мельника із серії «Кулінарна казка» – «Дивовижна подорож Соні й Асі до Скандинавії» (Кропивницький, 2016), «Дивовижна подорож Соні й Асі до Давнього Єгипту» (Кропивницький, 2017), «Дивовижна подорож Соні й Асі на Запорізьку Січ» (Кропивницький, 2019). Броніслав Куманський: «Я не знаю, наскільки Федір Лагно залучався до конструювання книг, але мені здається, що без цього видання не вийшло б таким органічним: форзац, титул, ілюстрації й заставки, переходячи із сторінки на сторінку, вплітаючись у текст, складають з ним одне ціле. <...> Ілюстрації до дитячих книжок, відіграють чи не найважливішу роль у сприйнятті літературного твору. Книжкові малюнки першими вводять дитину у світ мистецтва, прищеплюють їй почуття прекрасного, розвивають естетичний смак та образне мислення».

Творчість художника в напрямку книжкової ілюстрації розширює звичні горизонти образотворчого мистецтва нашого краю, збагачує та примножує його традиції.


Надрукувати   E-mail