Освячення іменем Маланюка – вдев’ятнадцяте

Жодна з обласних мистецьких премій у нашім краї не викликає таких скандалів, як літературна імені Евгена Маланюка. Особливо в останнє п’ятиріччя, коли книги претендентів звинувачувались в антихудожності та в антидержавній пропаганді не раз журі змушені були проводити додаткові засідання, одне з яких закінчилось скасуванням попереднього голосування і т.п.

Ось і нинішнього номінування фейсбук вибухнув звинуваченнями: такі-сякі письменники висунули на здобуття книгу, яка принижує гідність поета. На останньому засіданні журі премії 27 січня іскри громадського невдоволення витали в повітрі майже півтори години. Члени оновленого складу (рішення сесії облради від 26.01) детально обговорювали ситуацію й причини такого невдоволення читачів. Зокрема мовилось про свідоме дилетантське оцінювання окремих рядків книги, вихоплених із контексту непростих 20-30-их років минулого сторіччя, за логікою якого треба було б поставити хрест на всіх здобутках радянської літератури. Це провокативна і безвідповідально зухвала спроба перегляду літературного процесу без врахування фактору часу.

У розмові за круглим столом взяли участь науковці і письменники Григорій Клочек, Антоніна Царук, Ольга Полевіна, Василь Бондар, Олена Надутенко, керівники головних бібліотек області Валентина Животовська й Лариса Савенко. Голова конкурсної комісії Сергій Шульга повідомив про листи представників громади й окремих депутатів стосовно номінованих на премію книг.

Не вдаючись у деталі цього багатоголосого й тривалого обговорення на альтернативній основі закритим голосуванням були визначені майже одностайно лауреати обласної літературної премії імені Евгена Маланюка 2020 року:

  • у номінації «поезія (у тому числі драматичні твори і переклади)»Володимир Яремчук за книгу сонетів «Між квітів і лез» (Кропивницький, 2020);
  • у номінації «проза (у тому числі драматичні твори і переклади)» Інна Немирована за роман «Неспокій» (Львів, 2019):
  • у номінації «літературознавство та публіцистика»Іван Задоя за книгу «…Сонечку мого життя» (Одеса, 2020).

Вшанування лауреатів відбудеться в день народження Евгена Маланюка 2 лютого (вівторок) о 14.00 у приміщенні бібліотеки, яка носить його ім’я.


Надрукувати   E-mail