Перехід громад із МПЦ до Православної церкви України нарешті стало законним?

Верховний суд уперше ухвалив рішення про законність виходу релігійної громади з юрисдикції Української православної церкви Московського патріархату та входження до помісної Православної церкви України.

Пресслужба ПЦУ повідомила: "6 квітня 2021 року відбулося судове засідання Великої Палати Верховного Суду з розгляду справи №910/10011/19 щодо законності зміни релігійною громадою с. Сутківці, Хмельницької області свого підпорядкування – виходу з юрисдикції Російської Православної Церкви в Україні (яка іменує себе УПЦ) та входження до Православної Церкви України. За результатом засідання було ухвалене рішення про законність такої зміни підпорядкування. Таким чином найвищою судовою інстанцією України вперше з початку активного процесу переходів релігійних громад України з Російської Православної Церкви в Україні до Православної Церкви України, прийнято рішення, яким підтверджено можливість та законність таких переходів і відхилено заперечення Російської Православної Церкви в Україні проти цього".

Релігійна громада с. Сутківці, Хмельницької області провела загальні збори, на яких прийняла рішення перейти з УПЦ МП до ПЦУ. Проте настоятель місцевого храму виступив проти і звернувся до суду з позовом, в якому вимагав визнати цей перехід незаконним. Господарський суд Києва у лютому 2020 року ухвалив рішення на користь настоятеля релігійної громади в Сутківцях. Апеляційний суд згодом залишив це рішення без змін.

Але Велика палата Верховного Суду за результатом касаційного розгляду скасувала попередні рішення суддів і відмовила у задоволенні позову повністю. Вона, по суті, підтвердила законність рішення релігійної громади с. Сутківці про перехід з російської православної церкви в українську.

Це рішення – перше, ухваленим найвищою судовою інстанцією України у низці судових спорів щодо зміни підпорядкування, ініційованих УПЦ МП, яку в ПЦУ називають Російською православною церквою в Україні.

Із початку 2019 року УПЦ МП ініціювала більше 100 судових процесів щодо законності зміни православними релігійними громадами України свого підпорядкування. В ПЦУ вважають, що рішення Великої палати Верховного Суду тепер має враховуватися у спорах, які стосуються переходів православних релігійних громад України з РПЦ до ПЦУ, та уніфікувати підхід судів України у їх вирішенні.

Сподіватимемось, що це рішення стане прецедентом і для громад нашого краю, які виявлять бажання повернутися в лоно рідної церкви.

Вл. інф.


Надрукувати   E-mail