Перший український позов щодо катувань, поданий до суду в Аргентині

15 квітня ініціатива українських та міжнародних журналістів та юристів з документування воєнних злочинів The Reckoning Project разом із присутнім у Буенос Айресі потерпілим громадянином України подали кримінальний позов до Федерального Суду Аргентини, про що повідомила ЗМІ у пресрелізі.

У ньому зокрема сказано: «Цим позовом потерпілий звертається до Федерального Суду із запитом розслідувати тортури, які до нього застосували ідентифіковані та неідентифіковані російській посадовці та пов'язані з ними особи, котрі самі його катували, а також допомагали застосовувати тортури. Свідчення, надані у позові, демонструють практики катувань електрострумом під час затримання росіянами в одному з окупованих ними українському місті. Вони підтверджуються знахідками міжнародних організацій, зокрема й ООН, які задокументували схожі випадки тортур, що їх застосовували щодо інших осіб на території того самого об'єкту, де утримували пана М. Катування пана М проводилися за сприяння афілійованих з російською державою установ та їхніх очільників.

Згадуючи інших людей, яких утримували разом із ним, пан М сказав: “Я – один з багатьох. Я знаю чимало тих, хто пройшов й через куди гірше ставлення. Я хочу розповісти про наш біль усьому світу. Бо катування людей і продовжують практикуватися на окупованих Росією українських територіях».

The Reckoning Project також повідомили, що у поїздці до Аргентини потерпілого супроводжувала Наталя Гуменюк, українська журналістка, співзасновниця проєкту та директорка Лабораторії журналістики суспільного інтересу. Вона наголошує, що незліченні докази катувань цивільних в Україні вимагають від міжнародної спільноти підтримати правосуддя: “Упродовж останніх двох років лише нашій відносно маленькій команді довелося поспілкуватися з кількома сотнями тим, хто пережив воєнні злочини в Україні. Ми задокументували понад сотню свідчень людей, яких викрадали, утримували у нелюдських умовах, катували, а до кількох десятків із них застосовували електрострум. Згадана історія, на жаль, одна з багатьох. Ми не можемо очікувати, що одна правова система здатна впоратися з такою кількістю злочинів, про що зазначають і заяви ООН. Для нас, українців, аргентинська експертиза судів є водночас і закликом до міжнародної підтримки у відстоюванні верховенства права, і надією, що правосуддя можливе.”

Конституція Аргентини, на підставі універсальної юрисдикції дозволяє судам розглядати міжнародні злочини, зокрема, злочини проти людяності та воєнні злочини, незалежно від того, де саме їх було скоєно. У лютому та березні 2024 року, перед подачею позову, Наталя Гуменюк та Цветеліна ван Бентем, правознавиця Оксфордського університету та старша юрисконсультантка The Reckoning Project відвідали Аргентину, аби зустрітися з представниками влади, правозахисних організацій та організацій з питань кримінального судочинства та вивчити їхній досвід у пошуку відповідальності за міжнародні злочини, скоєнi під час цивільно-воєнної диктатури у країні.

У пресрелізі також цитуються слова старшого юрисконсультанта The Reckoning Project та британського адвоката Джека Спросона, який переглянув та проаналізував сотні свідчень жертв, свідків та тих, хто пережив злочини в Україні, що їх задокументувала команда TRP. Він каже: “Читати свідчення щодо тортур на папері – одна справа. Але зустрітися та вислухати людину персонально – це лишає по собі відчуття жаху. Водночас, те, як потерпілий прагне справедливості, дає надію та надихає”. Виконавча директорка організації TRP Джанін ді Джованні, яка працювала воєнною кореспонденткою та моніторила права людей під час багатьох конфліктів, також зазначає: “Ті, хто став жертвою таких жахливих вчинків, часто стикаються з тривалим почуттям ізоляції, відчуттям, що їхні історії ніколи не почують, ані в суді, ані публічно. Сьогодні, за тисячі кілометрів від України, ми кажемо, що такого більше не має бути.”

У співпраці з Мачеком Хамелою, польським режисером, який отримав численні нагороди, команда TRP працює над документальним фільмом щодо цієї ініціативи.


Надрукувати   E-mail