Український фестиваль у Торонто зібрав мільйон людей

З 15 по 17 вересня, у Торонто, в українському районі Блур Вест Віллідж, тривав вересневий і найбільший у Північній Америці український фестиваль.

Оголошений як найбільший український фестиваль у Північній Америці, 27-й щорічний захід розпочався в минулу п’ятницю й тривав до пізнього дня неділі з виступами музичних гуртів, танцюристів, музикантів, хорів і продавців їжі, особливим попитом користувались вареники. Триденна вулична вечірка, яку, за оцінками поліції Торонто, відвідали близько мільйона людей, охопила ділянку вулиці Блур між Раннімед-роуд і Джейн-стріт. Суботній ранковий парад під назвою «Марш солідарності» розпочався у Хай-парку.

Протягом останніх двох років фестиваль проходив у тіні війни, і для деяких, тут, у Торонто, ця подія є сумішшю свята та скорботи. «Дух України процвітає», – сказала Ірена Солтис, стоячи біля вулиці Армадейл, зі своїм чоловіком Романом Дербішем. – Хоча всі ми відчуваємо смуток у своїх серцях, у той же час ми добре відчуваємо святкування».

За її словами, з України надходять обнадійливі новини, оскільки культура розвивається, у багатьох регіонах діти продовжують відвідувати школи, а підприємства працюють. Водночас, за її словами, соцмережі демонструють жахливі кадри нападів Росії на передовій.

«Частина мене відчуває провину, — сказала Солтис, фармацевт за фахом. –Ми тут зі змішаними емоціями».

На стенді Українського музею Канади волонтер Ліла Лапчак сказала, що більшість людей на фестивалі оптимістично налаштовані, але вона назвала війну «геноцидом» з боку Росії та зазначила, що, хоча міжнародна підтримка була сильною, її хвилюють негативні коментарі деяких республіканців у США.

Відділення Українського Музею Канади в Онтаріо відкрилося в 1944 році, згідно з його веб-сайтом, і поступово зібрало тисячі артефактів, переважно текстилю, які були «досліджені, задокументовані, сфотографовані та збережені відповідно до професійних музейних стандартів» волонтерами.

Адміністраторка музею Тамара Іваночко, зайнята продажем експонатів із бутіка музею в центрі міста, сказала, що війна в Україні завдала шкоди багатьом музеям та закладам історичної спадщини.

«Це справді війна з культурою», – сказала Іваночко. – Президент Росії Володимир Путін дуже явно намагається вбити нашу культуру і нашу мову». Фестиваль, за її словами, є важливою подією для українців у Канаді, навіть якщо вони спостерігають за розгортанням подій вдома.

«Коли ми збираємося разом, це дає всім нам сили, бо в Україні все ще жахливо. Фестиваль завжди був веселим, але тепер це набагато більше, це справді піднесення українського духу».

«Торонто Стар» (з подачі Сергія Казнадія)


Надрукувати   E-mail