Військова розвідка Великобританії навчала бойовиків Бандери

За результатами опитування-консультації вулицю Гагаріна міська рада Кропивницького має перейменувати на вулицю Степана Бандери. Довгий час це ім’я було жупелом-страшилкою, яким радвлада лякала людей, як втіленням чогось страшного і нелюдського. Насправді ж усе було з точністю до навпаки. Син священника, він життя поклав, аби українці мали свою державну незалежність. Власне, біографія цієї непересічної людини нині широко відома. Але багато деталей і особливостей відкривається з часом. Ось одна з них.

Лондон. У цьому будинку проходив вишкіл ОУН, який проводили офіцери військової розвідки Великобританії, тобто Мі-6. Тієї самої структури, яку знаємо із легендарних фільмів про Джеймса Бонда (вигаданого агента МІ-6).

У цьому будинку українці навчались мистецтву військової розвідки, а опісля додатково пройшли парашутний вишкіл під містом. Саме в цьому будинку весною 1951 року Степан Бандера разом із хлопцями відзначили Великдень.

Зараз я в Лондоні – приїхав забрати дитину на пластовий табір в Україну. Гарна нагода пройтись нарешті місцями бойової слави ОУН, про які давно мріяв. Тут у Лондоні Бандера був частим гостем – чекісти були, мабуть, в шоці, що рішення про підготовку бойовиків ОУН на базі МІ-6 приймалось на найвищому рівні (говорилось, що на закритому засіданні уряду Великобританії).

У цьому будинку на світлині готувались перші групи парашутистів, які опісля десантувались в Україні. Ми, наразі багато знаємо лиш про те, що написали нам історики-чекісти про цю групу. Як їх виловлювали в галицьких лісах (не згадуючи звісно, що цей десант ОУН здав британський зрадник Кім Філбі).

Тут у Лондоні є музей Бандери із особистими речами, які побратими перевезли із Мюнхена. Дякую Влодку Павлюку за можливість попрацювати в цьому музеї.

Далі, гадаю, буде стаття про Бандеру в Лондоні і про керівника бойової групи ОУН, що навчалась в будинку із фото, який не здався чекістам, загинувши у бою на заході Україні. Про людину, яка – за розповідями зрадника – була представником Бандери для звʼязку з Василем Куком. І про яку ми досі нічого не знаємо.

Юрій Юзич


Надрукувати   E-mail