Якби народ обирали – хто б обрав нас?

Чи доводилось вам дивитись фільм "Фараони"? Отой, де чоловіки й жінки помінялись місцями? Чомусь він приходить мені на думку зараз, у цій непростій суспільно-політичній ситуації, коли нація обрала гасла, а не людей; коли повертається політичне переслідування як засіб утвердження на посаді себе слабкого через знищення сильного опонента; коли герої проголошуються бандитами, а неуки й відверті антиукраїнці обіймають державні посади.

І це при постійному зомбуванні пересічного українця – часто не дуже освіченого, суперчасто байдужого до суспільного й зосередженого на власному подачково-субсидіальному... А якби поміняти місцями/функціями вибраних і виборців?.. Тобто... уявімо, що не народ обирає (ми вже бачили, кого і за яких умов він приводить на трон), а правитель обирає собі народ. Невже справжній лідер хотів би правити країною примітивних чорноробів, а не освічених робітників, землеробів, інтелігентів? Заляканих людців, а не вільних громадян? Безбатченків чи українців? Кого б він обрав собі у підданство: тих, хто піддається на брехню і силу, чи тих, хто разом піддає охоти творити спільне майбутнє? 

Слабкі, неосвічені, примітивні, легковірні... Такі швидко переорієнтовуються (чи їх переорієнтовують!) – міняють біле на чорне, своє на чуже; їм... аби їсти й пити... Сильні, компетентні, непересічні, вдумливі... Мають власну думку, яку не так просто перелицювати; цінують розум, діло й свободу. Свобода понад усе! Свобода – національна, державна, власна – це те, що повинен би обрати державотворець.

У нас зараз про свободу, про ліберальні цінності – мовчок... За це треба боротися, а не просто перестати стріляти, а не просто погоджуватись на етнічне районування, а не просто... Собода – це не просто! Хто з попередніх президентів обирав свободу? Того переслідують... Вільних бояться! Свобода – це ціннісний вибір! Про неї не жартують... на неї моляться... її прагнуть... за неї гинуть. Хто обере вільний народ? Тільки той, хто сам вільний! Якби народ обирали... Хто б обрав нас?

Ольга Крижанівська


Надрукувати   E-mail