Нове обличчя у керівному кріслі області. Цього разу жіноче

Кабінет міністрів погоди, а Президент призначив Марію Чорну на посаду голови Кіровоградської обласної державної адміністрації. Вона стала першою в історії Кіровоградщини жінкою, яка очолить область. Світлана Лобанова якийсь час виконувала обов’язки голови ОДА, але призначена так і не була.

Якоюсь мірою це віяння часу: дотримання гендерного балансу. Але ж і дотримуємося ми його не для того, аби поставити десь галочку. На жаль, за загальною фразою ми часто забуваємо суть – чому ж такий підхід так цінується у світі? Бо жіночий психологічний тип передбачає розбудову насамперед горизонтальних зв’язків співпраці із рівноцінними партнерами, а чоловічий – вертикального, часом жорсткого підпорядкування.

Ясна річ, у житті трапляються різні психологічні типи, часто змішані, а іноді навіть і абсолютно протилежні теорії, однак, без здатності лідерів будувати горизонтальні моделі співпраці, у яких враховуватимуться інтереси кожного члена суспільства чи якоїсь окремої групи, міцного демократичного устрою не досягти. Тим більше в умовах децентралізації. Цей момент зауважила і Марія Чорна, виступаючи на засіданні Кабміну.

Зрозуміло, пані Марія має і професійний та управлінський досвід. Нині

вона обіймає посаду директорки департаменту агропромислового розвитку ОДА. Цього року майже у День незалежності – 26 серпня, їй виповниться 47. Має дорослого сина. Нещодавно стала бабусею. Чудовий час, щоб віддати свій досвід і сили для громади, країни.

Її трудовий шлях, судячи із біографії, був досить покручений і навіть якоюсь мірою дивний та парадоксальний. Очевидно, після закінчення школи невдало вступала до вишу, кілька років працювала продавцем Компаніївського районного споживчого товариства у смт Компаніївці, потім, схоже, здобувала освіту і працювала одночасно – була вчителем торгівельної справи Компаніївського міжшкільного навчально-виробничого комбінату і навчалась у Центральноукраїнському державному педагогічному університеті імені Володимира Винниченка на факультеті педагогіки і методики середньої освіти, українська мова і література. Але …здобувши спеціальність вчитель української мови і літератури та зарубіжної літератури, пішла не на викладацьку роботу, а потрапила фактично на чиновницьку посаду – стала агрономом з насінництва управління сільського господарства і продовольства Компаніївської районної державної адміністрації (?).

Важко тут визначити якісь межі компетентності, але Марія Чорна буквально через два роки стала головним спеціалістом (!), а ще через чотири – начальником відділу управління агропромислового розвитку Компаніївської районної державної адміністрації. Менш ніж через десять років роботи у цій сфері, вона вже – заступник директора департаменту агропромислового розвитку Кіровоградської обласної державної адміністрації.

Тут уже необхідна була профільна освіта, тож на цій посаді вона знову вчиться: Центральноукраїнський національний технічний університет, і у

2015 році Марія Чорна – магістр з управління фінансово-економічною безпекою. Улітку 2020 тодішній голова ОДА Андрій Балонь призначив її директоркою департаменту агропромислового розвитку Кіровоградської обласної державної адміністрації.

Марія Чорна не належить до крутих багатіїв, принаймні у декларації на неї оформлена квартира у Кропивницькому площею 50,5 м2, яку чиновниця придбала у 2019 році за 486 000 гривень. Іншої нерухомості, транспортних засобів та грошових активів не задекларовано. Але Марія Чорна має кредитні зобов’язання перед АТ КБ «Приватбанк», які виникли у 2019 одночасно з придбанням квартири. У лютому 2021-го чиновниця погасила основну частку кредитних зобов’язань перед банком. У декларації Марія Чорна зазначила, що 280 тисяч гривень вона отримала від Парасковії Скляренко, своєї 85-річної матері.

Розпочалась нова сторінка її біографії. Чи буде вона успішною? Результат може позначитися не лише на долі окремої людини, а цілої області.

Світлана Орел


Надрукувати   E-mail