Минулого тижня пресслужба "Енергоатому" повідомила, що французька компанія Orano, яка спеціалізується на ядерній енергетиці, і НАЕК "Енергоатом" анонсували підписання дострокової комерційної угоди про надання послуг зі збагачення ядерного палива до 2040 року.
Зазначається, що цей контракт гарантує "Енергоатому" надійне та диверсифіковане постачання послуг зі збагачення для забезпечення паливом атомних електростанцій України. "Ця угода відображає наше зобов'язання надавати підтримку нашому клієнту і таким чином сприятиме енергетичній безпеці Європи", – заявив головний виконавчий директор Orano Ніколя Маес.
Завод зі збагачення урану мав бути побудований неподалік Смолінської шахти ще більше десяти років тому. Перші кілочки його зведення були забиті неподалік Смоліного у часи президента Януковича. Тоді проєкт мав реалізовуватись спільно з росією і був, очевидно, однією з ланок ланцюга, який мав прив’язати нас до москви найтугіше. Добре, що тоді нічого з того не вийшло. Але сама ідея спорудження такого заводу дуже приваблива. Варто було б повернутися до ідеї будівництва заводу з виробництва, ядерного палива для реакторів ВВЕР-1000, Ясна річ, необхідні великі, дуже великі гроші. Але тут нам би міг допомогти західний інвестор. Адже видобуток, збагачення і виробництво відбувалися б фактично поряд, що до неможливості зменшувало б логістичний ланцюжок і здешевлювало кінцеву продукцію.
"Збагачення урану – один із важливих етапів у процесі виготовлення ядерного палива. Підписана угода дає можливість нашій державі впевнено планувати стабільне світле майбутнє, покладаючись на роботу АЕС", – зазначив в.о. голови правління "Енергоатому" Петро Котін.
Orano була створена у 2018 році після реорганізації французької ядерної корпорації Areva. Компанія є ключовим гравцем на світовому ринку ядерної енергетики.
Цікаво, як буде побудована логістика збагачення урану таким чином? Можливо, французька фірма відкриє філію на нашиих теренах?
За матеріалами ЕП