Перемога Трампа відкриває Україні можливості для крутої угоди

Ви, напевно, читали "План перемоги Зеленського". Пам'ятайте про що там у п.4? Він про потенціал українських критичних матеріалів та кооперацію зі США (!) За місяць до цього, у вересні 2024 року Президент Зеленський зустрічався з сенатором республіканцем Гремом, який записав відео з таким тестом: «Вони сидять на мінералах вартістю трильйон доларів, які могли б принести користь нашій економіці» (!)

Ще раніше, у серпні 2024 року, одна з найбільших лобістких компаній США DENTONS опублікувала у себе на сайті такий коментар: "Україна має в своєму розпорядженні величезну кількість найважливіших корисних копалин, оцінна вартість яких перевищує $26 трильйонів, що робить її значним гравцем у глобальному ланцюжку поставок." (!!!)

Не знаю, звідки такі цифри, але вони мені подобаються. Уявляєте як вони подобаються терористу Росії та глобальному поліцейському США?

У червні, згаданий вище сенатор Грем зробив заяву про те, що Україна "золота жила" з критично важливими мінералами вартістю $12 трлн. Якщо копнути глибше, у 2000-ті, коли починав займатися професійно аналітикою та конкурентною розвідкою, зустрічав в американських ЗМІ та звітах деяких американських компаній інформацію про те, що Україна входить до 5 (!) країн за вартістю своїх природних ресурсів. Чесно – не вірив. Але сьогоднішні заяви повертають у ті дні та виникає інше розуміння причин війни в Україні та перспектив цієї війни.

У зв'язку з цим наводжу кілька тез із інтерв'ю мого друга засновника та керівника української компанії Велта, який з нуля побудував бізнес з видобутку титанової сировини та зайняв 2% світового ринку і проєктує завод з виробнитстви титанового порошка у США Андрія Бродського. Він, як ніхто інший, розуміє можливі сценарії розвитку подій у зв'язку з перемогою Трампа. Отож:

«– в Україні знаходяться 28 із 34 критичних мінералів, визначених ЄС, та понад 30 із 52, які визнані стратегічними в США;

– ми маємо колосальний потенціал, який може стати основою для економічного зростання та зміцнення наших міжнародних позицій;

– серед цих багатств – титан, нікель, кобальт, циркон, золото, германій, скандій, галій та інші матеріали, які необхідні для високотехнологічних галузей, таких як відновлювана енергетика, авіакосмічна промисловість, виробництво напівпровідників та акумуляторів;

– розташування наших родовищ у центральних регіонах (Дніпропетровська, Житомирська, Кіровоградська області) забезпечує зручну логістику та доступність для потенційних інвесторів;

Що заважає реалізації?

– відсутність обліку за міжнародними стандартами: Запаси багатьох ресурсів не підраховані за системою JORC, що ускладнює залучення великих інвесторів;

– нестача державної підтримки: Указ Президента №306/2021 визначає чіткі кроки щодо розвитку видобувної галузі, але багато що з них залишається на папері;

Що слід зробити?

  1. Перерахувати запаси: Проведення міжнародного аудиту запасів критичних матеріалів (JORC) – ключ до довіри іноземних інвесторів.
  2. Створити стимулюючі умови:

– пільгове кредитування та податкові послаблення для видобувних та переробних компаній

– програми підтримки імпорту обладнання для переробки

– розробити державні програми: активувати виконання положень указу про стратегічні корисні копалини, включаючи стимулювання створення повного циклу переробки

– запропонувати привабливий інвестиційний пакет

Україна має стати країною, де видобуток та переробка корисних копалин вигідніша, ніж в Африці чи Латинській Америці.

Чому це важливо? "Світ рухається до зменшення залежності від викопного палива, і критичні мінерали займають центральне місце у цій трансформації. Якщо ми хочемо, щоб Україна стала не просто постачальником сировини, а повноцінним учасником світового економічного ланцюжка з високою доданою вартістю, ми маємо діяти вже зараз." Україна має всі шанси стати провідним гравцем у сфері видобутку та переробки рідкісних мінералів.

Перемога Трампа відкриває Україні можливості для крутої угоди:

– Америці потрібні критичні матеріали, зниження залежності від росії та Китаю

– Україні потрібні безпека, інвестиції, технології та робочі місця».

Якщо, звичайно, не змарнуємо цей шанс.

Анатолій Амелін

А тим часом Андрій Бродський повідомив у ФБ, що мав продуктивну зустріч з головою ОВА Андрієм Райковичем щодо ресурсного потенціалу Кіровоградщини. Область вже має титан, що розробляє «Велта», окрім того інші поклади, які можуть бути перспективними для розробки.

Андрій Райкович прокоментував це так: «Вважаю, що проактивна позиція місцевої влади завжди дає додаткові стимули для того, щоб проєкти переходили у бізнес та приносили податки у бюджет. Наразі «Велта» продовжує розробляти Бирзулівське родовище титанових руд, що на території Новомиргородської громади. Підприємство займає 2% світового ринку і 35% на українському ринку. Іще одне – перспективне Лікарівське родовище, яке є супутником Бирзулівського.

І це не увесь перелік природних можливостей, використовуючи які область могла б грамотно, по-державницьки, суттєво наростити інвестиційний потенціал, створити якісно нові виробництва стратегічної сировини, дати людям роботу. А громадам – розвиток.

Є конкретні кроки, як у підприємства, так і в ОВА.

Також проаналізували можливі напрямки розвитку навчально-виробничого курсу між відповідними кафедрами КНТУ і «Велтою». Техуніверситет міг би відправляти на практику групи студентів, майбутніх інженерів, взятись за науково-практичну розробку окремих проєктів, над якими працюють фахівці «Велти». У будь-якому варіанті такі комунікації мають реальну перспективу».


Надрукувати   E-mail