Майже фінал: про три кола медицини

З багатьма труднощами нам довелося зустрітися, коли моя дочка-підліток отримала направлення зробити флюорогафію.

Чи ходять таки гроші за пацієнтами?

Тож, довелося заглибитися в тему і ось що я за ці дні з’ясувала:

 1. Має бути флюорографія, а не рентген

(попри те, що рентген менше опромінює і коштує дорожче), бо робити флю – це вимога Наказу МОЗ №682 від 16.08.2010 про щорічні медогляди учнів.

 1. Направлення виписано правильно, бо флюорографія не має свого окремого кодування, тому входить до рентгенографічного дослідження (є роз’яснення НСЗУ з цього питання).
 2. НКП «Поліклінічне об’єднання» (до складу якого входить відділення №5, де ми намагались отримати послугу) має укладений з НСЗУ Договір №1256-E420-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій. Згідно з цим Договором та Додатком №9 до нього Поліклінічне відділення №5 було ЗОБОВ’ЯЗАНЕ зробити флюорографію, відповідно до електронного направлення.

Отож, можу констатувати, що у поліклінічному відділенні №5 повідомляють НЕПРАВДИВУ інформацію, коли кажуть, що їхній заклад має право обслуговувати пацієнтів тільки старше 18 років.

У Договорі чітко зазначено про обов’язок надавати вторинну та третинну допомогу дорослим та ДІТЯМ (у т.ч. реабілітацію дітям старше 3-х років, стоматологічну допомогу віком до 16-ти років). Єдине обмеження за віком є лише для жінок, які хочуть зробити мамографію. Вік жінки має бути старше 40.

 1. Небажання надавати послугу пов’язане із занизькими, на їхню думку, тарифами. Поштучно НСЗУ платить тільки за пологи, інсульт, інфаркт, а послуги, які надає НКП "Поліклінічне об’єднання" оплачуються Службою пакетом. Тобто, не важливо одну послугу вони надали чи 25, кошти однак отримають. Відповідно, виходить таким чином економлять, незаконно відмовляючи в отриманні послуг.
 2. Щодо тарифів. Консультація лікаря надається 10 хвилин, вартість різна – від 35 до 180 грн. Якщо порівнювати із приватними кабінетами, то вона ніби і не достатня, але у вартість послуги приватного включено і оренду, і амортизацію обладнання, і витрати на зарплату технічного персоналу (охорона, прибиральниці тощо), і на адмінпослуги (папір, комп’ютер, інтернет, зв’язок) і прибуток. Тобто, вважати, що лікар у приватному кабінете забирає собі усі 150-200 гривень, які коштує консультація, м’яко кажучи, нерозумно.

Я б взагалі не порівнювала ці речі, бо лікар приватної практики отримає кошти тільки після того, як до нього прийдуть пацієнти, і якщо він обслуговуватиме неякісно, то пацієнти не лише не повернуться знову, а й розкажуть про це іншим потенційним пацієнтам.

Лікар же у комунальній поліклініці (маю на увазі вторинну та третинну ланку) отримає зарплату у будь-якому випадку, незважаючи на кількість пацієнтів та досягнення/не досягнення результату. Де шукати кошти на комунальні послуги, на зарплату прибиральниць, на експлуатацію ліфта тощо у комунальній установі – це головний біль керівника.

 1. Заробляти вони також не хочуть. На стіні відділення висять реквізити для оплати тими пацієнтами, які не мають електронного направлення. Тарифи для НКП наша міськрада затвердила. Але бажання збільшити кошти на власному рахунку, схоже, тут не мають.
 2. У медсестри має бути комп’ютер для перевірки стану направлення.

Записувати у паперовий журнал, щоб потім після закінчення зміни переносити в базу – це розумно? Управління охорони здоров’я і НСЗУ мають звернути увагу на відповідність матеріально-технічної бази закладу вимогам.

 1. Старезний апарат. Тут взагалі мало що можна коментувати, окрім констатації, що чиновники управління охорони здоров’я мали давно вирішити питання придбання нового апарата. До речі, нові апарати менше опромінюють, ніж допотопні.
 2. Скаргу відправила. Також попросила про заміну апарата на новий і придбання комп’ютерів для усіх відділень 5-ї поліклініки. Чекаю на відповідь.
 3. Для довідки: до складу об’єднання входить 5 відділень (поліклінік), які зобов’язані надати послуги, які зазначені у Договорі з НСЗУ:
  – вул. Попова, 9-б,
  – вул. Короленка, 56,
  – вул. Руслана Слободянюка, 136,
  – вул. Металургів, 25-а,
  – вул. Габдрахмановв, 5.

Сам договір можна переглянути за посиланням: https://nszu.gov.ua/.../dogovir-5055-dogov-r-1256-e420...

Євгенія Захарченко


Надрукувати   E-mail