Місцеві вибори цієї осені планується провести за новим виборчим законодавством та з новим адміністративно-територіальним устроєм. Це означає ліквідацію сільрад, перейменування областей на регіони. Звичайно, краще було б назвати їх більш по-українськи, наприклад, краями. У свою чергу укрупнені райони планується назвати округами. Чи добре це? Покаже час, але принаймні досить незвично.
Оскільки не у всіх районах завершено децентралізацію та утворення об’єднаних територіальних громад, то згідно з Указом президента за них і уже не добровільно цей процес буде завершувати Кабмін. Уряд також буде формувати округи з наявних нині в областях районів.
Зміни у прийнятому Верховною Радою виборчому кодексі порівняно із попереднім Законом України про вибори до місцевих рад та вибори міських, селищних та сільських голів, хоча і незначні але є. Нині не можна буде балотуватися багатомандатно, тобто одночасно кандидатом до рад різних рівнів, як раніше. Змінилися розміри грошових застав.
Як і на попередніх місцевих виборах ради різних рівнів формуються відповідно до здобутих партією кількісних квот їхніх партійних списків. Так, як і раніше, кандидат може виграти на якомусь окрузі, але за квотою партії та своїм рейтингом у партійному списку не стати депутатом. Залишається лише шанс ним стати у разі відмови від мандата когось з партійців.
Уже на початку вересня Центральна виборча комісія за поданнями політичних партій сформує нові територіальні виборчі комісії замість нині діючих, які згідно із законодавством мають термін повноважень п’ять років – регіональні (обласні), міські та окружні (районні). Дільничні виборчі комісії формують територіальні комісії відповідного рівня – міські та районні (окружні у разі зміни територіального устрою) для виборів в ОТГ. Слід зазначити, що після внесення змін у Конституцію України щодо адміністративно-територіального устрою, будуть внесені зміни певних термінів і у виборчий кодекс.
Нині відчутне неприйняття у деяких об’єднаних територіальних громадах через їхнє укрупнення рішенням згори. Чим це закінчиться – покаже час. Але процес пішов, схоже, у незворотному напрямку. Здається, навряд чи через суди можна буде відмінити рішення уряду. На сьогодні влада висловилася чітко – місцеві вибори пройдуть цього року у зазначені Конституцією України терміни, за новим виборчим кодексом та згідно нового адміністративно-територіального устрою держави. Змінити останнє з цих положень може лише несвоєчасне прийняття або неприйняття відповідних змін до Конституції України.
Анатолій Авдєєв, заступник голови Кіровоградської обласної виборчої комісії