Липовий сервіс від газівників?

Більшість споживачів Кропивницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» вже отримали дивні разові рахунки на оплату послуг з перевірки будинку на витік газу. Перше, що природно кидається споживачу в очі – чималенькі суми для оплати цієї одноразової послуги. В середньому, десь 200-400 грн. Втім, декому «пощастило» значно більше. Приміром, для кожної квартири будинку №31/36 по вул. Великій Перспективній у Кропивницькому – 993,70 грн., а у селі Степовому по вул. Центральна, 2, аж 1039,68 грн.(!)

Газмережі у цьому разовому рахунку спираються на наказ Міненерго від 29.09.2023 №292. При чому, без зазначення його назви – «Про затвердження Порядку технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку». Тобто, він стосується лише співвласників саме таких будинків. Цей Порядок встановлює вимоги щодо виконання робіт з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання (далі – ТО ВБСГ).

Порядок розпочинається з деяких визначень. Приміром, надано визначення «ВБСГ у багатоквартирному будинку (мережі спільної власності)». Це газові мережі від запірного пристрою на вводі в будинок до запірних пристроїв, включно перед місцями підключення газовими приладами (пристроями) газоспоживаючим обладнанням. Тобто, ця система починається від загального запірного вентиля на вході в будинок і закінчується запірними кранами включно, у кожній квартирі (приміщенні) перед газовими лічильниками.

Пунктом 2 Розділу 3 Порядку передбачено розміщення інформації (повідомлення про виконання робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку шляхом розміщення оголошень у загальнодоступному місці при вході до кожного під’їзду, а також, по можливості (за наявності), шляхом направлення повідомлень на електронні адреси власників/користувачів житлових та/або нежитлових приміщень або в особистий кабінет співвласника (споживача/користувача природного газу). Принаймні, я та усі мої знайомі такої інформації (повідомлення) не бачили. А ви?

Проте, більше вражає та обставина, що ВСІ разові рахунки у переліку наданих газовиками послуг містять: «Усунули виявлення витоку газу». Отож, виходить, що як мінімум кілька років поспіль у мережі КОЖНОГО багатоквартирного будинку області відбувався витік газу (?!!) На таке та інші мої питання Кропивницька філія Газмереж відповіді не надала.

А тепер, мабуть, про найголовніше – про якість чи взагалі достовірність проведення згаданого ТО ВБСГ наших будинків. Як вже зазначено вище, до складу загальнобудинкової газової мережі обов’язково входить запірний кран, встановлений перед нашими лічильниками газу. Тобто, в ОБОВЯЗКОВОМУ порядку газовики повинні були перевірити його на витік газу, перебуваючи у вашій квартирі. Причому, вартість цієї операції входить у вартість ТО будинку окремим рядком. До речі, п. 6 Розділу ІІІ Порядку передбачено складання відповідного Акта недопуску (ухиляння) від проведення ТО ВБСГ окремого приміщення (квартири), що обов’язково повинно бути відображено в Акті ТО ВБСГ будинку. Отож, чи перевірявся на витік газу цей ваш краник? Можливо було складено акт недопуску (ухиляння) до вашої квартири? Адже кран, встановлений перед лічильником, це дуже важливий вузол у газовій системі щодо її безпеки, бо витік газу з нього відбувається безпосередньо у вашу квартиру (!). Не перевірка на витік газу мого крану, викликала у мене припущення у не проведенні зазначеного ТО, а коли на офіційний запит до оператора ГРМ мені не надали копію Акта ТО ВБСГ, воно переросло у стійку підозру. Чи можна вважати згадане технічне обслуговування вашого будинку проведеним, якщо перевірки запірного крану перед вашим лічильником на витік газу не було? У такому разі, слід замислитись, чи варто здійснювати оплату такого «сервісу»…

І взагалі, як на це реагують контролюючі органи, а можливо і правоохоронні?

Леонід Бобров


Надрукувати   E-mail