Наш «Радій» зможе отримати нове перспективне замовлення

Якщо, звісно, потурбується про це. А, можливо, уже й потурбувався. Адже пресслужба Південноукраїнської АЕС повідомляє, що тривають підготовчі роботи з будівництва двох енергоблоків за технологією АР1000 компанії Westinghouse.

Уже розроблено геодезичний звіт з вибору ділянки для спорудження цих потужностей і проведено геологічні дослідження. "Ці передпроєктні роботи є передумовою для підготовки техніко-економічного обґрунтування. Воно стане основою робочої документації, де вже будуть враховані всі кроки, з яких складатиметься велике будівництво на Південноукраїнській АЕС", – йдеться у повідомленні пресслужби атомної станції.

Сучасні системи безпеки на цих нових блоках може виготовити і встановити наш «Радій». Тим більше, що новітня сторінка в історії підприємства розпочалася з однієї розмови з директором Південноукраїнської АЕС заступника директора ЗАТ "Радій" по маркетингу Олександра Ляшенка. За часів Союзу Грузія поставляла атомній станції блоки безпеки, з’явилася потреба їх оновити, а колишній виробник не подавав ознак життя — у Грузії тривала війна. Перші, тоді ще пробні вироби, спеціалісти "Радію" виготовили за два місяці.

Наступним кроком стала розробка шаф для реконструкції енергоблоків системи управління безпеки для Запорізької АЕС. Ця розробка зайняла десь місяців сім. З’явились нові замовлення. Але досить швидко постало питання надійності експлуатації — "Радій" гарантував десять років. Для АЕС цього було мало. Розробки потребували модернізації. Мозковий штурм, який включав і співпрацю з конструкторським бюро Антонова (надійність літаків видавалася добрим прикладом для наслідування — деякі технології могли цілком згодитися), відвідування передових науково-дослідних інститутів, міжнародних спеціалізованих виставок Європи, дав свій результат —застосування нових технологій і нових неплавких і радіаційностійких матеріалів дало можливість збільшити строк служби до 30 років. Пізніше радіївські системи безпеки АЕС на основі програмуючих логічних інтегральних мікросхем стали найнадійнішими універсальними і безвідмовними з усіх існуючих у світі систем управління ядерними енергоблоками.

Спеціалістами світового рівня визнано, що наші системи безпеки зберігають працездатність навіть при дев’ятибальному землетрусі і витримують пряме попадання блискавки. І можуть працювати з будь-яким реактором, у тому числі з водневим.

П’ять років тому науково-виробниче об’єднання «Радій» отримало від комісії з ядерного регулювання США сертифікат US NRC. Цей документ відкриває дорогу українській компанії на світовий ринок ядерної енергетики.

Платформа RadICS, яка з першого разу пройшла суворі випробування у північноамериканській лабораторії, створена на базі новітньої американської технології – програмованих логічних матриць. Її суть у тому, що на рівні нанотехнологій і кристалів формується завдання, яке виконується одноваріантно, і зовні його змінити не можна, тобто на відміну від комп’ютерних процесорів така матриця не піддається вірусам. Сьогодні на всіх українських атомних електростанціях стоять сучасні цифрові керуючі системи захисту «Радій» чи «Радикс».

Світлана Орел


Надрукувати   E-mail