Уранодобувні шахти хочуть закрити?!

Гірники «Інгульської» шахти звернулися до голови СБУ України через заяву в.о міністра енергетики Юрія Вітренка щодо доцільності ліквідації підприємства ДП «Східний гірничозбагачувальний комбінат». Про це повідомив голова незалежної профспілки гірників Михайло Волинець,

Під час наради щодо подальшої долі роботи уранодобувних шахт Кіровоградщини, Юрій Вітренко, якого представляють як в.о. міністра енергетики, заявив про необхідність ліквідації ДП «Схід ГЗК», порекомендувавши працівникам їхати на заробітки до Польщі.

Обурення шахтарів висловив Михайло Волинець: «Враховуючи стратегічне значення ДП «Схід ГЗК», специфіку роботи підприємства, вважаємо вислови в.о. міністра енергетики України Ю. Вітренка такими, що фактично створюють загрозу не лише для підприємства як юридичної особи, а для всієї країни в цілому... Затоплення уранових шахт, які розташовані в Кіровоградській області, матиме незворотні екологічні наслідки як для України в цілому, так і для усього світу, оскільки призведе до забруднення підземних вод радіацією, що надалі створить підставу для екологічного лиха, збільшення захворюваності та смертності». Шахтарі вбачають у висловлюваннях Вітренка пряму загрозу атомній енергетиці України, національній безпеці».

Ситуація на ДП «Схід ГЗК», найбільшому в Європі уранодобувному підприємстві, яке засноване 1951 року, справді складна. За три квартали 2020 року підпри\мство відзвітувало про чисті збитки на суму 356,9 млн гривень. За результатами повного 2019 року Східний ГЗК відзвітував про 680,2 млн грн збитків. У той час як 2018 рік завершений з чистим прибутком у розмірі 49,2 млн грн. 

"Через фінансові негаразди на державному підприємстві зменшується кількість працівників. За підсумками III кварталу 2020 року середня кількість працевлаштованих осіб тут склала 4931 осіб, це на 358 осіб менше за аналогічний період 2019 року", – констатують в StateWatch. – При цьому, середньомісячні витрати оплату праці працівників склали 16,5 тис грн, на адміністративно-управлінський персонал – 30,9 тис грн, тоді як на директора підприємства – 103 тис грн. Натомість в 2019 році середньомісячні витрати на директора сягнули позначки в 250,3 тис грн. Незважаючи на скорочення персоналу, адміністративні витрати на підприємстві навпаки зросли. І за третій квартал склали 22,3 млн грн, що на 2,9 мільйони більше від планових.

"Власний економічний спад на Східному ГЗК пов’язують з іншою державною компанією "Енергоатом". На підприємстві повідомили, що станом на 1 вересня 2020 року заборгованість НАЕК "Енергоатом" за договором постачання уранового концентрату склала 609 млн грн", – пише StateWatch. 

У грудні на Східному ГЗК відбувся вимушений простій через фінансову кризу. На початку січня підприємство оголосило про відновлення роботи. 

На підприємстві немає повноцінного директора. У серпні виконуючим обов’язки генерального директора держпідприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" Кабмін призначив Антона Бендика. 

Згідно біографічної довідки, яка є у розпорядженні StateWatch, Бендик певний період обіймав посаду радника голови правління з фінансового контролю приватного "Концерну АВЕК та КО" у Харкові. Бенефіціаром цієї компанії є народний депутат Олександр Фельдман від фракції "Опозиційна платформа – За життя!", колишній член Партії Регіонів. До АВЕКу Бендик також відповідав за фінансовий моніторинг у банку "Фінансова ініціатива", який належав агробізнесмену Олегу Бахматюку та був ліквідований НБУ у 2019 році. 

У Міністерстві енергетики, яке є відповідальним за діяльність Східного ГЗК, на запит StateWatch повідомили, що річну звітність підприємства за 2020 рік отримають в кінці лютого цього року. 

Усе це дуже схоже на те, що уранодобувну галузь намагаються планомірно знищувати, а влада не здатна цьому протистояти.


Надрукувати   E-mail