Міністр освіти та науки України підписав наказ про відкриття фахового коледжу “Alma mater +” при Центральноукраїнському державному університеті ім. В.Винниченка. Про це повідомив ректор ЦДУ Євген Соболь.
Це уже двадцятий коледж у Кропивницькому. Де ж їх набралося так багато? Цим словом називали вищий навчальний заклад в Англії, США та інших країнах. У нас же коледжами стали колишні технікуми та більшість ПТУ. Наприклад, музичний, медичний, будівельний, машинобудівний. Це не значить, що всі вони тепер дають вищу освіту у класичному розумінні. Звісно, багато чого змінюється, але найбільше – у прагненні до модних назв із зарубіжним відтінком.
Але варто звернути увагу, що коледжі повідкривали і ті навчальні заклади, які із початку свого існування індентифікували себе інститутами. Наприклад, міжнародний інститут розвитку людини «Україна» Центральноукраїнський фаховий коледж, коледж Кіровоградського інституту міжрегіональної академії управління персоналом, коледж Кіровогроадського інституту державного та муніципального управління класичного приватного університету, і так далі. Відчуваєте, скільки за цими високими словами понтів? А чи такий же рівень освіти, культури викладання, наукових традицій? Майже риторичне запитання.
Інститути перетворились у коледжі чи відкрили коледжі. Для чого? Уже не один рік Міносвіти декларує значне скорочення вищих навчальних закладів, яких поутворювалось в Україні мало не стільки, як студенів. Цей процес триває, правда дуже повільно. І створення коледжа хороший варіант зберегти навчальний заклад. Ми ж, мовляв, коледж, а не внз. А коледжі – інша справа, тут зовсім інший підхід.
У нашому краї є конструктивний і ефективний приклад співпраці коледжу і внз. Це техуніверситет і колишній машинобудівний технікум. Але тепер теж кледж машинобудівний існує багато років, має великі напрацювання. І логіка їхньої спрівпраці ясна й зрозуміла.
А Євген Соболь тим часом радіє: “При ЦДУ буде коледж! Ще один крок до розвитку освіти на Кіровоградщині. Планується набір учнів після 9 класу і випускників 11 класів загальноосвітніх шкіл із різних регіонів України. Фаховий коледж “Alma mater +” розташується в головному корпусі університету Винниченка. Професорсько-викладацький склад університету Винниченка забезпечуватиме навчальний процес. Радий цьому новому етапу у житті університету!”
Bиcлiв “aльмa-мaтep” — цe стародавня cтyдeнтcькa aлeгopичнa нaзвa бyдь-якoгo нaвчaльнoгo зaклaдy. Він виник щe в aнтичний пepioд. Так заведено називати університет чи інший внз, що дав комусь освіту. Тобто, наш колишній педінститут, а тепер Центральноукраїнський університет – це і є альма-матер для його випускників. А тепер ше буде і якийсь плюс. Та чи не перетвориться він на мінус зниження наукоємності освіти?
Без перебільшення можна сказати, що це світовий тренд: занадто багато знань накопичило людство і технологічний розвиток провокує кліпове мислення, яке знижує загальний інтелектуальний рівень підростаючих поколінь. Але Україні слід всіма силами долати цю тенденцію, бо тільки рівень освіти, нгаціонального інтелекту, мислення врятує наше майбутнє. Інакше ризикуємо стати додатком, обслугою розвинутіших суспільств.
І який тренд підтримує тут наш один з провіднитх внз?
Світлана Орел