З досягненнями американської кінематографії я познайомився, коли приїхав до США. Особливо сильне враження справили фільми, у яких головні ролі грала українка Віра Фарміґа. На екрані було чимало стрічок суто розважальних або пригодницьких.
Ролі і фільми Віри Фарміґи були драматичні, навіть трагічні. В одному вона грала німкеню, яка в здобутому червоними Берліні спромоглася захистити себе від насильства романтичним зв’язком з радянським офіцером, який усе ж став жертвою НКВД. У фільмі «По етапу» вона була лікарем Наташею в таборі німецьких полонених і мала симпатію до німця, який не був нацистом. Віра Фарміґа – друга із семи дітей у сім'ї українських еміґрантів Михайла та Любомири Фарміґ (уродженої Спас). Її бабуся Надія і дідусь Федір Спас зустрілися в таборі для переміщених осіб у Німеччині під час Другої світової війни, одружилися й еміґрували до США у 1950 році.
Віра народилася 6 серпня 1973 року, відвідувала українську католицьку школу в Нюарку, виступала в гурті українського народного танцю «Сизокрилі», була вихованкою Пласту. Після закінчення середньої школи Віра продовжила освіту й закінчила факультет візуальних і виконавських мистецтв, почала зніматися в серіалах та фільмах.
Під час Євромайдану акторка звернулася до українського народу, висловивши свою солідарність із демонстрантами в Києві. 21 березня 2022 року опублікувала відео, в якому зачитала вірш Василя Симоненка в оригіналі й звернулася до українців: «Ми відкриваємо наші серця та розум. Ми чуємо вас. Ми бачимо вас. І ми стоїмо солідарно з вами. Наші голоси почують майбутні покоління: в Україні красивій та вільній. Моє серце з вами, коли ви захищаєте цю прекрасну землю, коли ви кидаєте виклик і повстаєте щодня проти зла та божевільного натиску. Я хочу сказати, що ваші завзятість та непохитна хоробрість перед лицем цього абсолютного терору як світло маяка для всього світу. Особливо ваша єдність – смиренний і сяючий приклад для всіх нас. Ваші голоси, ваша хоробрість і ваш невгасний вогонь буде почутий і відчутий поколіннями, які прийдуть. Слава Україні!»
Віра брала участь у роботі над ілюстрованим серіалом про українців, які постраждали внаслідок воєнних злочинів російських військових. Вона озвучила сьомий епізод серіалу, присвячений ракетному удару по Кременчуку 27 червня 2022 року. 21 листопада 2022 року під час концерту в Рок Академії Ню-Йорку Віра Фарміґа увімкнула сиґнал повітряної тривоги, який став звичним для українців через напад Російської федерації та регулярні обстріли мирних українських міст, і рішуче засудила політиків, які підтримують або виправдовують дії держави-аґресорки.
4 грудня 2022 року Віра Фарміґа разом зі знаменитим кінорежисером Мартіном Скорцезе стала ведучою концерту «Notes from Ukraine» в Карнегі-Голлі до 100-річчя першого виконання «Щедрика» композитора Миколи Леонтовича у США, здійсненого Українською республіканською капелою під керівництвом Олександра Кошиця.
Однією з акторок-українок була відома голлівудська зірка Анна Стен. Її справжнє ім’я – Ганна Фесак. Народилася вона 3 грудня 1906 року в Києві, дебютувала у кіно в стрічках «Дівчина з коробкою» та «Земля в полоні». Дуже швидко вона стала відомою в СРСР. За професійним обміном кінокомпаній 1930 року вирушила до Берліна і почала зніматися в кінострічках провідної німецької кінокомпанії UFA. Зважаючи на розпочате в СРСР цькування, залишилася в Німеччині. В СРСР про неї не згадували. 1932 року Стен була запрошена до Голлівуду від захопленого її грою продюсера Семюеля Ґолдвіна, співвласника кіностудії Метро-Ґолдвін-Маєр. Але американська публіка не прийняла образу «звабливої селянки» й не простила актрисі відчутного східноєвропейського акценту. Жоден з трьох випущених фільмів не мав успіху, що змусило Ґолдвіна розірвати контракт із Стен.
З України походить ще одна голлівудська кінозірка Елізабет Берґнер. Вона народилася в Дрогобичі у 1897 році. Батьки еміґрувала до Австрії, коли Елізабет була ще дитиною. Після дебюту у кіно 1923 року Берґнер стала однією з найяскравіших зірок німецького та європейського кіно 1920-1930-их років і була запрошена до Голлівуду. Упродовж своєї кар’єри Е. Бергнер мала успіх в стрічках «Мрійливі вуста», «Ніколи не залишай мене», «Катерина Велика», за який вона була номінувана на премію «Оскар».
Міла Куніс також народилася в Україні, у Чернівцях, де прожила перші сім років життя. Початком кар’єри Міли стала роль у фільмі «В прольоті». Однією з найвідоміших ролей актриси в кіно є роль балерини Лілі у фільмі «Чорний лебідь», за яку її нагородили премією «Сатурн» і номінували на «Золотий глобус» за кращу жіночу роль другого плану.
Мілла Йовович народилася 17 грудня 1975 року в Києві і прожила тут перші п’ять років життя. У фотогалереї Посольства США в Україні фото Мілли Йовович поміщене у ряду відомих людей, що походять з України. “Я міцна українська дівчина, тому багато працюю”, – сказала Мілла, коли приїздила до України. Мілла розпочала кар’єру із скандальної фотосесії до відомого журналу «Мадмуазель». На момент зйомки Міллі було всього 11 років. Видавництво через неповноліття дівчинки змушене було зняти номер журналу з друку. Але автор знімків, відомий фотограф Річард Аведон пригрозив видавництву розірванням контракту – так Мілла з’явилася на обкладинці відомого журналу, була помічена режисерами. Відкрив Міллу Йовович режисер Люк Бессон, який зняв її у фантастичному фільмі «П’ятий елемент» і став її чоловіком.
Ольга Куриленко народилася у Бердянську 14 листопада 1979 року. Дитячі роки провела у жахливих злиднях. Батько дівчинки залишив сім’ю відразу після її народження. Дівчинка проживала з мамою та бабусею у тісній комунальній квартирі. Невдовзі 13-річна Ольга з мамою вирушила на заробітки до Москви, де дістала працю в модельній аґенції. Через кілька років відправилася до Парижу, де її акторська кар’єра стрімко пішла вгору. Ольга Куриленко знялася у кількох французьких фільмах, а потім зіграла роль Камілли – дівчини Джеймса Бонда, в останньому фільмі «Квант милосердя».
У популярному серіалі "Вікінги" ролю войовничої героїні Лагерти грає канадська акторка Кетрін Винник, проте вдома вона залишилася Катрусею Винницькою. Онучка українського січового стрільця встигла знятись в 20 успішних стрічках та серіалах виробництва "Paramount Pictures.
Мама акторки Леся Винницька розповіла: «Мої батьки народилися в Галичині. Мама на Львівщині, а тато на Тернопільщині. Батьки мого чоловіка Романа походять з Старого Самбора і Борислава. У 1940-х роках родичі втікали від радянської влади. Тож батько Катрусі і я народилися в Німеччині, а до Канади нас привезли ще дуже маленькими. Зараз ми маємо чотирьох дітей. Це Катруся, Маркіян, Дарія і Адам. Вони всі народилися в Канаді. Всі наші діти ходили до Пласту та до української недільної школи».
Лев Хмельковський