На засіданні дев’ятої сесії Кропивницької міської ради повідомили, що у рамках Програми створення і використання зелених насаджень на території Кропивницької громади на 2024–2027 роки планують створити сквер Мавританський та суттєво розширити лісопаркову зону.
Будуть видаляти аварійні дерева (аби лиш під ніж, чи то пак, під пилку не потрапили здорові!), корчувати пні, готувати місця для висадження рослин на території Лісопарку «Сосновий» (вулиця Холодноярська та провулок Виноградний) площею 4,8 га; Гаю Десантників площа 1,9 га; частково озелененювати вулиці Соборної – від вулиці Любомира Гузара та Великої Перспективної. Загалом на озеленення у 2025 році додатково спрямують 6,4 млн грн, а у 2026 році – ще 4,3 млн грн.
Це добра новина, але громаді міста слід пильнувати: попередні спроби озеленення у Кропивницькому часто закінчувалися тим, що недешеві саджанці просто через деякий часч засихали і гинули, натомість спилювали бюагато здорових дорослих дерев.
А що ж воно таке – Мавританський сквер? За словами директора департаменту містобудування та земельних ресурсів-головного архітектора міста Романа Лунгола, він з’явиться на вулиці Соборній за торговельно-розважальним комплексом “Копілка”. Точніше було б сказати газон. Бо він відрізняється від інших видів тим, що догляд за ним майже виключає стрижку. Він не схожий на інші вічнозелені і ідеально гладенькі газони, це просто симпатична галявина квітів і рослин.
До складу травосуміші для мавританської галявини входять злаки та польові квіти. Саме ці рослини складають основу газону. Суміш багата квітучими багаторічними рослинами та цибулинними культурами. Головна умова оптимального підбору суміші насіння: протягом усього вегетаційного періоду галявина повинна залишатися зеленою та квітучою. У доброго господаря трави підібрані таким чином, що після завершення цвітіння одних рослин з'являються квіти інших трав. Лише у такому разі квіткові композиції мавританського газону будуть радувати різноманітністю відтінків до самої зими.
Такий газон не треба стригти, але треба регулярно поливати. Саме це й викликало запитання у депутатки Ольги Ковальової-Алокілі: «Якщо немає автоматичного поливу, то чи варто садити Мавританський газон за кошти платників податків? На моє запитання про це була відповідь: неподалік є пожежний кран, то будуть поливати зі шланга вручну… Ніхто на сьогодні у виконавчих органах не знає, хто повинен вивчити питання автоматичного поливу і скільки це коштує. Все ж переконана, що виконавчі органи мають знайти оптимальне рішення щодо облаштування цим дивом цивілізації, наприклад, сквер Центральний біля МакДональдсу й інші сквери, якщо хочуть садити газон. Бо інакше це марнування коштів наших платників податків».
Дуже актуальна ідея – облаштувати автоматичним поливом зелені насадження міста. Але чи по кишені нам це? А Мавританський газон, справді, класна штука. І висадити його можна було б не лише по вулиці Соборній.
Світлана Орел