Об’єдналися й не шкодують

Що кажуть люди?

Лавка біля клубу – звичне для володимирівських пенсіонерів місце зустрічей. Збираючись там у дні, коли привозять пенсії, вони обговорюють житейські проблеми, політику, сільські новини. Якось я став свідком такої розмови літніх жінок, які сиділи там на лавці. Долучившись до бесіди, поцікавився в них, чи відчувають поліпшення внаслідок об’єднання три роки тому Володимирівки з кількома селами Кропивницького району Кіровоградської області в Катеринівську ОТГ.

    – Село кращає, – відповіла за всіх Євгенія Білан. – Скрізь прибрано, бур'яни викошено. А раніш сміття було повно, в центрі кози паслися. Ремонти в амбулаторії, в школі поробили. Дитсадок відкрито.

Інна Нелюбова, теж пенсіонерка, яку зустрів у тому ж селі, на запитання щодо здобутків від об’єднання повела мову про асфальтування головної сільської дороги, про вуличні ліхтарі.

Ще один володимирівець похвалився сміттєвозом, який забирає в них побутові відходи. І наголосив, що послуга – безплатна.

    – Люди привчаються цивілізовано поводитися з відходами, – розповів в.о. володимирівського старости Сергій Євенко.

У сусідньому Лісному – яке й сільради своєї ніколи не мало, а 3 роки тому ввійшло до Катеринівської ОТГ, – головним результатом об’єднання вважають прокладення водопроводу зі свердловини. Леонід Базик розповів, що проблема з водою в їхньому селі – давня. За його словами, коли в Лісному діяв радгосп, свиней поїли водою з артезіанських свердловин, а люди копали собі колодязі.

    – Натрапляли на воду рідко, тому колодязів було мало. Коли малий був, батьки носили воду з криниці, до якої – півкілометра. А води потрібно було багато – худобу напоїти, собі їсти приготувати, для прання, – пригадав Базик. На подвір’ях ліснянців – ще помітні сліди від ровів, в які покладено труби. Дехто вже обзавівся ванною, пральною машиною.

Про заасфальтовані за останні три роки дороги, про добротні ремонти, зроблені в закладах освіти й культури, про активну роботу комунальників розказують жителі й інших сіл ОТГ – Обознівки, Олексіївки, Катеринівки. Чому ж вони про це раніш могли лише мріяти?

Звідки гроші

У Катеринівській сільраді пояснюють: раніше на це не було грошей. Так, 2017 року, до утворення ОТГ, бюджети 3 сільрад, які діяли на цій території, разом становили трохи більше 12 мільйонів гривень. Найбагатша того року була Обознівська сільрада (понад 8 мільйонів гривень) – завдяки внескам зареєстрованого на її території АТ «Кіровоградське рудоуправління». Найбідніша – Володимирівська (менше 2 мільйонів гривень). 2018 року бюджет Катеринівської ОТГ становив 32,8 мільйона гривень. Бюджет ОТГ на 2020 рік – 34,7 мільйона гривень. Суттєве збільшення фінансових можливостей території відбулося за рахунок місцевих податків і зборів та субвенцій з бюджетів вищих рівнів.

На початку цього року на сайті «Децентралізація дає можливості» опубліковано рейтинги ОТГ України за показниками минулорічної фінансової діяльності. Катеринівська – на 30-у місці серед 288 ОТГ з кількістю населення до 5 тисяч.

Цікава деталь: до утворення ОТГ Катеринівка не мала своєї сільради, підпорядковувалася Обознівській. А стала вона центром ОТГ через те, що вже була найбільш розвиненим із сіл краю. Та й саме з Катеринівки виходила ініціатива створити ОТГ. Цю ідею подав та багато зробив для її реалізації генеральний директор АТ «Кіровоградське рудоуправління» Володимир Кухта. Очолюване ним АТ видобуває каоліни, які застосовуються в металургії. Благоустрій в Катеринівці – великою мірою турбота гірників. Завдяки їм же в селі – газ, водопровід, інтернет. Внесок АТ у бюджет ОТГ – чималий (наприклад, торік сплатило до нього 7,8 мільйона гривень, загалом же бюджет становив близько 35 мільйонів гривень).

Маючи кошти, Катеринівська сільрада зробила низку поліпшень в місцевих освіті, культурі, медицині, комунальному господарстві, дбає про незахищені верстви населення.

У село їздять вчитися з міста

    – Катеринівську, Олексіївську та Володимирівську школи реорганізовано в ліцей «Нова школа», – розповіла начальниця профільного відділу сільради Яна Циба. – Економляться кошти на управління галуззю. Вчаться у нас і діти із селища Нового – мікрорайону обласного центру. Це свідчить про пристойний рівень освіти в закладі.

За словами Циби, за останніх 3 роки суттєво зміцнилася матеріальна база місцевої освітньої сфери. Оновлюються шкільні приміщення, повсюди – протипожежне обладнання, для першокласників придбано одномісні парти, є в закладі й новітня комп’ютерна техніка.

Я побував у корпусах ліцею. В катеринівському сильне враження справила спортивна зала. В олексіївському корпусі ліцею похвалилися системою опалення.

    – Нарешті закінчилися наші страждання від нерівномірності опалення в приміщенні, – сказала вчителька Людмила Куйда.

У володимирівському корпусі стіни – обшиті гіпсокартоном та пофарбовані світлою акриловою фарбою, стелі – підвісні, все – за останнім словом інтер’єрної моди.

    – Наші учні здобувають високі місця в інтелектуальних олімпіадах і конкурсах, у спортивних змаганнях, – розповіла Ольга Буряк, директорка ліцею. – Сільрада ухвалила програму «Обдарована дитина», згідно з якою найуспішніші школярі відзначаються преміями. От і нещодавно винагороджено призерів олімпіад, конкурсів. Розмір однієї премії – до півтори тисячі гривень. Отримали винагороди й деякі вчителі – наставники дітей, які відзначилися в навчанні. На преміювання учнів та вчителів цьогоріч виділено 33 з половиною тисячі гривень.

Поліпшилися умови в катеринівському та олексіївському дитсадках. А дошкільний заклад у Володимирівці відкрито після декількарічної перерви. Відкриттю передував капремонт приміщення. Обладнано його сучасними меблями – таких й у міських дитсадках немає.

На культурному фронті

До утворення ОТГ в краї налічувалося 6 клубів та 4 бібліотеки. Усі вони увійшли до центру культури і дозвілля Катеринівської сільради. Унаслідок реорганізації управління сферою стало ефективнішим. Робота центру – організація дозвілля молоді, спортивних й культурницьких заходів. Діє 12 аматорських колективів, кілька гуртків.

Чимало зроблено для зміцнення матеріальної бази галузі. Наприклад, відремонтовано клуб в Осикуватому – невеликому селі, де ніколи не було своєї сільради. Адже там є молодь, хоч і нечисленна. Та й старшим людям хочеться мати клуб у своєму селі.

Завершується ремонт у Володимирівському клубі, донедавна дуже занедбаному.

    – Наш клуб – не впізнати, – задоволена Світлана Ніколаєнко, художній керівник закладу.

Така тепер сільська медицина

Біля Катеринівської амбулаторії того дня було велелюдно – місцеві прибули обстежитися в пересувному рентгенкабінеті, який зупинився там.

Як розповіла сімейна лікарка Надія Пархоменко, організувало цей захід КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Кропивницького району», а Катеринівська сільрада подбала про перевезення людей автобусом до цього місця, рентгенкабінет побував й в інших селах ОТГ.

Коротка екскурсія амбулаторією зводить нанівець звичні уявлення про сільську медицину. Світлі приміщення, сучасне обладнання…

Будинок, в якому розташовується заклад, зведено за кошти з державної казни та бюджету ОТГ. За державні кошти придбано авто для закладу. Про це мені розповіли в сільраді. Там же дізнався, що за рахунок місцевого бюджету капітально відремонтовано приміщення Володимирівської амбулаторії, придбано чимало обладнання для медзакладів, які діють на території ОТГ. Амбулаторії – із сімейними лікарями.

Амбулаторії й фельдшерські пункти, розташовані на території ОТГ, є підрозділами КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Кропивницького району», заснованого Кропивницькою райрадою. Сільрада, фінансуючи ці заклади, не має на них впливу. В ОТГ є ініціатори створити власний медзаклад первинної допомоги.

Коси, коса…

Дбати про благоустрій на території громади, підтримувати в доброму стані приміщення закладів соцсфери – це обов’язок КП «Обрій», створеного сільрадою.

    – Боротися з бур’янами тепер легше, ніж ще торік, бо маємо косарку, яка чіпляється до трактора, – розповів Ігор Вітряченко, директор КП. – Косарку придбано за кошти бюджету ОТГ. Трактор теж. А ще – асенізаційну бочку. Сміттєвоз придбала сільрада за кошти з держбюджету. Сміттєвоз курсує всіма селами ОТГ. Послуги з вивезення побутових відходів для населення – безплатні. Як і послуги з асенізації.

Також Вітряченко зауважив, що очолюване ним КП проклало водопровід у Лісному.

    – Дуже знадобилася фреза для трактора, придбана сільрадою, – зауважив директор.

Відколи утворено ОТГ, її самоврядний орган вкладає кошти в дороги. У цьогорічному бюджеті на це передбачено більше мільйона гривень. Усі заплановані роботи виконано.

Подбати про незахищених

В ОТГ діє кілька програм соцзахисту, в тому числі – спрямованих на підтримку учасників АТО.

У штаті сільради – 4 соцпрацівники, які доставляють підопічним ліки, харчі, сплачують комунальні платежі і в помешканнях прибирають.

Наприклад, Наталія Карлюгіна опікується 11 жителями Обознівки й Катеринівки. Найстаршій з них, Зінаїді Іванівні Луханіній, – 98 років. Пережила дітей своїх, мешкає сама. Про Наталію каже: коли та навідується, здається, що сонце сходить.

Час єднатися

Не мине місяця, й територія Катеринівської ОТГ суттєво збільшиться – приєднаються сусідні Могутнє, Грузьке, Овсяниківка, як це передбачено Перспективним планом формування територій громад області. Жителі тих сіл братимуть участь у виборах катеринівського сільського голови й депутатів Катеринівської сільради.

За словами Володимира Кухти – члена виконкому Катеринівської сільської ради – від приєднання Грузького, Могутнього, Овсяниківки виграють усі.

    – Це буде одна з найспроможніших громад області, – переконаний Кухта.

Віктор Крупський

На знімках: асфальтуються сільські дороги; Олена Мошак, Стефанія Іванченко та Євгенія Білан на лавці біля Володимирівського клубу; оновлений спортзал катеринівського корпусу ліцею; в олексіївському корпусі ліцею; у володимирівському дитсадку; Катеринівська амбулаторія.


Надрукувати   E-mail