Почуті всі: пошук оптимальної ідеї для збереження бібліотеки

Про ліквідацію ЦРБ ім. Д.І. Чижевського в Олександрії на сьогодні сказано чимало, адже ситуація вже понад місяць під контролем Міністерства культури та інформаційної політики. За цей час відбулася сесія Олександрійської РДА, в результаті якої було підтримано клопотання працівників бібліотеки; у міськраді відбулася нарада за участю заступника міського голови, краєзнавців, журналістів та бібліотекарів, присвячена виключно питанню бібліотеки.

Результатом наради стала домовленість, що на місці бібліотеки буде утворено дві нові юридичні установи, а бібліотекарів буде працевлаштовано, Працівники пенсійного віку підуть на заслужений відпочинок. Також за цей період заступниця міського голови Ірина Чемерис особисто відвідала бібліотеку й запевнила, що загальна площа приміщення дозволяє на базі бібліотеки утворити вже три об’єкти: інформаційно-туристичний центр, музей Дмитра Чижевського, і найголовніше залишити у частині приміщення бібліотеку, нехай і у скороченому форматі. Щоб втілити заплановане, можна скористатися ліквідацією бібліотеки, як районного закладу і почати створювати три нові установи. Тому після переговорів та домовленостей бібліотекарі звернулися до МКІП із листом-проханням погодити райдержадміністрації дозвіл на ліквідацію.

В ході всієї історії виникало безліч недомовленостей і непорозумінь, породжених то недовірою читачів до слів влади, то формальностями щодо незаконно розпочатого процесу ліквідації. Остаточну крапку в історії могла поставити лише зустріч з усіма сторонами, зацікавленими у збереженні як закладу, так і книжкового фонду. І ця зустріч відбулася за ініціативою МКІП на платформі ZOOM, 16 лютого. Учасниками онлайн-конференції стали: радниця міністра культури Ольга Боровикова, заступниця міського голови Олександрії Ірина Чемерис, директор бібліотеки Надія Чуянова, депутати міської та районної ради Олена Богоявленська та Наталія Тримбач, а також представники читацької спільноти. Учасники висловили свої побоювання стосовно того, що реорганізація бібліотеки можлива лише шляхом ліквідації, спробували розібратися, чому процес ліквідації є незаконним та як швидше надати бібліотеці нове життя. Після конференції Ірина Чемерис, яка від міської ради найбільше переймається збереженням закладу, погодилася відповісти на запитання, що хвилюють читачів даної бібліотеки.

– У якому форматі працюватиме бібліотека після того, як міністерство погодить ліквідацію? Чи працюватиме вона з березня?

Бібліотека працюватиме, але в іншому форматі. Наскільки швидко відбудеться її відкриття, залежатиме від дати ліквідації та передачі районною радою нам будівлі та майна. Лише тоді міська рада може на сесії прийняти рішення про прийняття майна та створення нових установ.

– Під час конференції було зауважено, що депутати міської ради зовсім не ознайомлені з тим, що відбувається навколо бібліотеки. І все ж таки, чи буде це питання виноситися на сесію міської ради?

– Не можна сказати, що депутати міської ради абсолютно не ознайомлені із ситуацією стосовно бібліотеки, бо ж ліквідація бібліотеки набула розголосу і про це знають всі, відповідно, депутати міської ради теж. Питання бібліотеки ми не можемо винести на найближчу сесію міської ради, бо заклад і досі належить району, а не нам. Щоб ми розпочали процес наповнення будівлі новими установами і так само переформатування існуючої бібліотеки, необхідні ряд рішень Олександрійської районної ради і адміністрації. Лише після цього ми матимемо право виносити питання на сесію міської ради і разом з депутатами обговорювати подальші дії.

– Чи робить міська рада вже зараз якісь кроки до створення тих трьох установ, які обіцяє?

– Так, звичайно. Стосовно музею Чижевського, ми вже неодноразово зустрічалися і радилися з краєзнавцями, які мають можливість вийти на зв’язок із закордонними науковцями і, можливо, створити певний спільний проєкт зі збереження пам’яті про Чижевського саме на його батьківщині, тобто у нашій Олександрії. Чижевський народився у нашому місті, і ми цим пишаємось, тому створивши його музей, нам остаточно вдасться назвати філософа світового рівня нашим брендом. Співпраця з різними організаціями і спільнотами дасть можливість також залучити додаткові кошти на створення музею високого рівня. Інформаційно-туристичний центр за документами вже є, нам лишається лише змінити адресу. Бібліотека теж є, вона лишається. Директор обіцяла переглянути книжковий фонд, залишити лише актуальну літературу, якою користуються читачі.

– Яким чином буде об’єднано дві бібліотеки? Чи не призведе це до скорочення працівників міської бібліотечної системи?

– До скорочення працівників це не призведе, адже ми вже працевлаштували частину бібліотекарів на вакантні робочі місця, на які у міському бюджеті були закладені кошти. А дві бібліотеки об’єднаємо наступним чином: це буде бібліотека під одною назвою, але у двох різних будівлях, які стануть філіями міської бібліотечної системи.

– Ми вже знаємо, що планується три установи. У яку з них потенційні читачі бібліотеки і взагалі жителі міста зайдуть швидше? Що буде відкрито першим, чи все одночасно?

– Однозначно, відкрити водночас усі три установи ми не зможемо. Першим запрацює інформаційно-туристичний центр, бо він вже є. Невдовзі почне обслуговувати читачів і бібліотека, але вже у новому форматі. Найбільше часу займе створення музею Дмитра Чижевського. Ми розуміємо, що варто зібрати достатньо речей, щоб люди приходили і мали, на що дивитися, зробити ремонт, відновити будівлю. На це знадобиться найбільше часу, близько трьох років. Найшвидше жителі міста зможуть відвідати інформаційно-туристичний центр, це буде в березні.

Що саме являтиме собою інформаційно-туристичний центр? Які він надаватиме послуги? Хто там працюватиме?

– Назва досить багато говорить про це. Приміщення нині районної бібліотеки знаходиться у історичній частині міста, тобто відкриття інформаційно-туристичного центру дозволить розширити світогляд жителів стосовно історії Олександрії. Центр спеціалізуватиметься на розробці туристичних маршрутів містом і околицею. У ньому працюватиме персонал, який складатиметься відповідно з директора та екскурсовода. Далі ми залучатимемо волонтерів та створюватимемо спільні проєкти для надання туристичних послуг. Видаватимемо буклети, розповсюджуючи інформацію про наші туристичні послуги. Олександрія насправді дуже цікаве місто, отож створення такого центру популяризуватиме красу і багатства нашого краю.

– Дякую, пані Ірино, за участь у конференції та цю змістовну розмову. Впевнена, завдяки реалізації запланованого, ЦРБ ім. Д.І.Чижевського отримає нове життя, а культура Олександрії новий імпульс до відродження!

Спілкувалася Аліна Шевченко


Надрукувати   E-mail