Портрет з чотирилапим другом, до якого говорив українською

До дня народження Дмитра Чижевського, який відзначається 4 квітня, обласна універсальна наукова бібліотека, що носить ім’я видатного українця, вченого-енциклопедиста, культуролога, лінгвіста, славіста, дослідника української і слов’янської літератур, історії культури, філософії, релігійної думки і слов’янської духовності отримала у дар портрет Дмитра Чижевського, який написав відомий кропивницький художник Володимир Волохов.

Головна книгозбірня області носить ім’я видатного земляка майже 30 років. Цінний подарунок Володимира Волохова поповнить мистецьку колекцію бібліотеки. У краєзнавчому відділі знаходиться копія бюсту Дмитра Чижевського американської скульпторки українського походження Міртали Бентов-Пилипенко-Кардиналовської. У відділі рідкісної книги представлений портрет вченого пензля ще одного кропивницького художника – Валерія Давидова, а у відділі мистецтва – барельєф, створений нашим земляком, скульптором Віктором Френчком. Володимир Волохов зобразив вченого із чотирилапим другом. Дмитро Іванович, як відомо, дуже любив тварин і розмовляв з ними майже виключно українською.

У бібліотеці зберігається майже сотня видань з творами Дмитра Чижевського, більше 200 публікацій про нього в газетах і журналах. На сайті книгозбірні у розділі «Наші проєкти» знаходиться архів науковця з добіркою праць з життєпису філософа, його науково-літературна спадщина, бібліографія та вебліографія тощо. Та найціннішим зібранням, яким володіє бібліотека, є колекція книг Дмитра Івановича. Наприклад, мімеографічне видання «Літопису дохристиянської Русі-України», зроблене у Лондоні пів століття тому, емігрантське видання нью-йоркської групи РСДРП меншовиків «До історії правової течії серед меншовиків» Григорія Аронсона, що підтверджує зв’язок науковця з партійцями до 60-х років минулого століття, шекспірівські сонети в перекладі Ігоря Костецького – усі з маргіналіями або інскриптами. Справжній скарб.

Бібліотека запрошує усіх кропивничан взяти участь у челенджі, присвяченому Дмитру Чижевському. Треба зробити селфі з портретом Чижевського та викласти його на сторінці книгозбірні у Facebook із хештегом #ПортретЧижевського. Розіграш призів відбудеться 23 квітня у Всесвiтнiй день книги i авторського права.

Переоцінити те, що зробив Дмитро Чижевський, науковець світового рівня, для усього людства і особливо для українців навряд чи можливо. Нам ще дуже далеко до переосмислення його творчої спадщини. Його вважають фундатором наукового історико-філософського українознавства, завдяки його праці ми нарешті вперше побачили послідовні етапи та стани розвитку української літератури. Як зазначав академік Іван Дзюба, Чижевський вперше застосував понятійний апарат і методи європейської науки до історії української культури, трактував її в контексті європейського культурного процесу, відкрив для світової науки надбання українського бароко, а Миколу Гоголя як українського філософа.

Вл. інф.


Надрукувати   E-mail