Епідемія корони останнім часом відсунула на другий план багато інших проблем нашого медичного обслуговування. Медична реформа кардинально змінила систему їх надання. Ми звикли чи звикаємо до того, що кожен має тепер сімейного лікаря, з яким підписана відповідна угода. Саме вона – підстава того, щоб НСЗУ перераховувало відповідну частку коштів, які держава виділяє на медичне обслуговування кожного громадянина. Сімейний лікар також при потребі направляє на другу і третю ланку медичної допомоги. Але що робити тим, хто такі угоди не уклав?
– Така проблема справді існує, – згоджується начальник управління охорони здоров’я Кропивницької міської ради Оксана Макарук. – Але тим, хто звертається у комунальні центри надання первинної допомоги і отримує відмову, не варто втрачати надії: сімейного лікаря можна знайти у приватних клініках, частина з них переходить взагалі на приватну практику (працюють як ФОП).
Багатьох у цій ситуації лякає слово приватний. Мовляв, там за все доведеться платити. Та річ у тім, що не уклавши угоду із сімейним лікарем, ви зробили себе невидимим для державної системи надання медичних послуг. Вона не має іншого механізму, щоб надати хоча би той необхідний мінімум, який здатна забезпечити. Отож, не важливо, де ви знайдете сімейного лікаря – чи у приватній клініці, чи в комунальному закладі. Обсяг надання безоплатної медичної допомоги однаковий. За все інше так чи інакше доведеться платити.
Інша річ, що гарних лікарів у нас хронічно не вистачає. Далися взнаки попередні десятиліття, коли їхня праця не оплачувалась, як слід. Держава витрачала солідні кошти, готуючи спеціалістів. А вони виїздили, шукаючи кращого матеріального забезпечення. І лише нинішня епідемія змусила звернути увагу на цю вкрай необхідну країні і людям професію.
Скільки ж потенційних пацієнтів у нашому місті досі не мають сімейного лікаря? Абсолютно точну цифру назвати неможливо, адже і кількість населення, і кількість підписаних угод практично щодня змінюється. Але це не одиниці, а тисячі людей.
Де ж знайти сімейного лікаря? На сайті НСЗУ розміщений даш-борд, де є інформація про кожного сімейного лікаря країни. Тут також вказана кількість угод, яка підписана з ним. Обравши відповідний регіон і місто, можна знайти свого майбутнього сімейного лікаря. Не варто забувати, що існує ліміт кількості пацієнтів – дві тисячі. Якщо їх більше, вступає у дію мінусовий коефіцієнт при перерахуванні коштів. Тож, слід звертатися до тих лікарів, хто ще не набрав свій максимум.
А ще краще – не хворіти зовсім!
Вл. інф.