Софія Окуневська-Морачевська. Ім’я, яке варто пам’ятати. Народилася 12 травня 1865 року в селі Довжанка на Тернопільщині. У 1885 році склала іспити за гімназійний курс у Львівській академічній гімназії, що було рідкістю для жінок того часу.
Через заборону жінкам вступати до університетів в Австро-Угорщині, у 1887 році вступила до медичного факультету Цюрихського університету в Швейцарії. У 1896 році захистила докторську дисертацію та здобула ступінь доктора медицини, ставши першою жінкою-лікаркою в Австро-Угорській імперії.
Після повернення до Галичини вона стикнулася з труднощами у визнанні диплома. Її не хотіли брати на роботу. Адже тоді було нечувано й негоже, аби жінка працювала лікарем. Тож, Софія почала працювати у «Народній лічниці» у Львові, заснованій її двоюрідним братом Євгеном Озаркевичем. Там організувала курси для сестер милосердя та акушерок, уклала словник української медичної термінології та стала співініціаторкою створення першої профспілки лікарів — Лікарської комісії.
Софія стала новаторкою у застосовуванні радієвої терапії на Галичині. Першою запровадила цю інноваційну, на той час, методику для лікування онкохворих. Це вимагало не лише глибоких знань, а й мужності — адже тоді ще не були відомими всі ризики роботи з радіоактивними речовинами. Вона не лише ламала стереотипи про жінок-лікарів, а й не боялася пробувати нове, іти в ногу з часом і світом.
Під час Першої світової надавала медичну допомогу українцям в австрійських таборах. Після війни розлучилася з чоловіком. У 1919 році її донька Єва трагічно пішла із життя, що стало великим ударом для Софії. Останні роки життя провела у Львові, де мала приватну медичну практику.
24 лютого 1926 року Софія Окуневська-Морачевська померла у Львові. Похована на Личаківському цвинтарі.
Чому ми маємо пам’ятати її? Бо вона довела: жінка може бути не лише берегинею, а й науковицею, лікаркою, лідеркою. Вона боролася не за славу, а за право служити людям. Її життя — це історія про силу духу, відданість і любов до своєї справи. Її шлях — це доказ, що жіноча сила змінює історію!
Цитати про життя
Nadia