У Кропивницькому минулого тижня відбулись урочистості з нагоди 155-річчя Центральноукраїнського національного технічного університету.
Витоки цього популярного у краї навчального закладу сягають періоду діяльності Єлисаветградського земського реального училища, яке фактично розпочало свою діяльність у 1870 році. Зараз у приміщенні цього училища розташований Кропивницький інженерний коледж ЦНТУ. У вересні 1918 року після ліквідації більшовицькою владою земського реального училища історія Центральноукраїнського національного технічного університету продовжилася створенням у квітні 1929 р. вечірнього робітничого індустріального інституту сільськогосподарського машинобудування, який не змінив локацію.
Інститут готував інженерні кадри для виробництва сільськогосподарських машин з чотирьох спеціальностей. На кінець 1930 року в інституті навчалося 212 студентів. Ще 246 слухачів проходили підготовку на робітничому факультеті. Тоді ж відбувся перший випуск інженерів, які навчалися за скороченою програмою з урахуванням попередньої підготовки у технікумах. Але індустріальний інститут проіснував недовго. У лютому 1933-го його ліквідовали, а студентів переведели до організованого на базі інституту технікуму сільськогосподарського машинобудування, який сьогодні функціонує у статусі структурного підрозділу Центральноукраїнського національного технічного університету як інженерний фаховий коледж.
Після Другої світової тривав інтенсивний розвиток сільськогосподарського машинобудування, тож виникла нагальна потреба у кваліфікованих кадрах. Отож, у травні 1956 року на базі Кіровоградського технікуму сільськогосподарського машинобудування було створено вечірнє відділення Харківського політехнічного інституту, яке через кілька троків стало філіалом ХПІ. А у червні 1967-го філіал пертвормли на Кіровоградський інститут сільськогосподарського машинобудування. Цей заклад здобув добру славу, підготувавши близько 30 тисяч фахівців. Серед випускників КІСМу – відомі керівники та організатори виробництва, державні діячі, винахідники, визнані вчені. Сьогодні більша частина викладачів Центральноукраїнського національного технічного університету – це випускники Кіровоградського інституту сільськогосподарського машинобудування. Вони справжні патріоти своєї Alma mater.
В умовах економічної кризи 1990-х років з’явилися нові напрямки підготовки фахівців, упроваджувались новітні освітні технології, тривала діджиталізація освітнього процесу, підготовка власних науково-педагогічних кадрів. Отож, навчальний заклад отримав найвищий ІV рівень акредитації за всіма напрямами освітньої діяльності і наприкінці 1998-го року отримав новий статус – Кіровоградський державний технічний університет. А у 2016 му році його перейменовано на Центральноукраїнський національний технічний університет.
Серед тих, хто крок за кроком вели освітній закладу до рівня університету називають науковців і професорів В. Даниленка, О. Бауліна, В. Пестунова, В. Степанова, Г. Носова, В. Кучеренка, В. Кондратця, М. Черновола. Нині традицію продовжує ректор ЦНТУ Володимир Кропивний. Він очолює потужний освітньо-науковий та освітньо-виховний центр України, який має розгалужені партнерські зв’язки з машинобудівними заводами та об’єднаннями України, підприємствами агропромислового комплексу, транспорту, будівництва, електропостачання, фінансово-банківськими, архівними, музейними установами та приватними фірмами, для яких готує фахівців.
Університет має широкі міжнародні зв’язки з освітніми закладами та науковими центрами Болгарії, Швейцарії, Чехії, Бельгії, Куби, Франції, Англії, Німеччини та інших країн світу. До освітнього процесу залучаються представники Корпусу миру США.
У межах святкування 155-річчя ректор університету Володимир Кропивний відкрив дві оновлені спеціалізовані аудиторії — для здобувачів кафедри економіки, підприємництва та готельно-ресторанної справи, а також кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності. Символічним стало й відкриття нового студентського простору — сучасної локації, покликаної стати місцем зустрічей, креативу й розвитку молоді ЦНТУ. Окремим акцентом ювілейного дня стало відкриття музею кафедри електротехнічних систем та енергетичного менеджменту, яка в цьому році також святкує ювілей — 50 років.
Святкові події охопили і наукову складову: у фойє та на площі університету було розгорнуто виставку навчальних та наукових здобутків ЦНТУ, відбулася презентація кафедр і спеціальностей, що дало змогу гостям заходу, серед яких чимало абітурієнтів, ближче познайомитись із досягненнями викладацького складу та здобувачів. Нині в ЦНТУ навчається понад п’ять тисяч студентів, а ліцензований обсяг щорічного прийому – до трьох тисяч осіб.
Університет стабільно входить до числа найкращих українських закладів вищої освіти за рівнем винахідницької активності. За минулий рік він подав 58 заявок на винаходи та отримав 34 патенти. За ці досягнення виш був відзначений золотою медаллю Всесвітньої організації інтелектуальної власності та неодноразово перемагав у всеукраїнському конкурсі «Винахід року».
У рейтингу «Топ-200 Україна» 2024 року від центру міжнародних проєктів «Самоосвіта» ЦНТУ посідає 99-е місце, зберігаючи статус найрейтинговішого університету Кіровоградщини.
На фото: провідні науковці на фоні головного корпусу ЦНТУ
Фото із сайту університету