Неабиякого розголосу набрало повідомлення відомої волонтерки Тетяни Сили, що міська влада хоче відібрати приміщення їхнього волонтерського центру «Разом ми сила». Тетяна Сила займається волонтерством ще з 2014-го року, а протягом трьох років у її центрі на проспекті Університетському працювали близько 30 волонтерів, які плели маскувальні сітки, шили одяг, комплектували аптечки та збирали спорядження для військових.
«Ми працювали без оплати, без вихідних, бо не могли інакше. Але нам повідомили, що приміщення потрібне для інших потреб – кажуть, планують зробити ветеранський хаб», – розповіла журналістам пані Тетяна. За її словами, два місяці тому волонтерів попросили офіційно зареєструвати організацію, а місяць тому в приміщенні відключили тепло та світло. Попри це робота тривала. 10 березня їм повідомили, що будівлю віддають для створення ветеранського хабу, а їх попросили звільнити приміщення.
Волонтерка пояснила, що їм обіцяли виділити 60 квадратних метрів — дві кімнати. Однак вони не розуміють, як у такому маленькому приміщенні можна розмістити столи для різання спанбонду, облаштувати місце для швачок, зберігати коробки з аптечками, продуктами та спорядженням. Щодня до них приходить багато людей, які просто не помістяться в такому обмеженому просторі. Крім того, виникає питання, куди перевозити весь інвентар — холодильники, матраци, колеса, пральні машинки, адже для цього немає відповідного місця.
Представники міської влади Кропивницького оперативно відгукнулися і на сайті міської ради прокоментували ситуацію. Ось що зазначила начальниця управління комунальної власності міської ради Алла Паламаренко: «Приміщення у волонтерів ніхто не відбирав і не планує цього робити. Але життя, війна ставлять перед нами нові виклики. Сьогодні у Кропивницькому оперативно необхідно розмістити фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. Це такий же важливий напрямок роботи, як і волонтерство. Міська рада підшукує приміщення, де достатньо буде поточного ремонту, щоб почали працювати психологи, юристи, відкрилися дитячі кімнати тощо. Тож розглядаємо можливість використання частини приміщень цієї будівлі як можливу локацію для роботи фахівців із супроводу ветеранів. За цей напрям роботи відповідають департамент соціальної політики міської ради та Кропивницький міський центр соціальних служб.
Ми у жодному разі не забираємо приміщення у волонтерів. Ми відкриті до діалогу й готові й далі до конструктивної взаємодії і підтримки ГО "Разом ми сила України"».
Директорка департаменту соціальної політики Юлія Вовк пояснила, що у жовтні 2024 року створено Службу супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, до складу якої включено 30 фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. Територіальна громада фінансує їхні видатки та забезпечує приміщенням.
Служба супроводу ветеранів та демобілізованих осіб виконує надзвичайно важливі і потрібні сьогодні функції надання ефективної підтримки переходу ветеранів війни та демобілізованих осіб від військової служби до цивільного життя, надання ветеранам війни, членам сімї загиблих Захисників і Захисниць України допомоги під час реалізації ними прав та соціальних гарантій з урахуванням індивідуальних потреб.
І приміщення для розміщення цієї Служби має бути оперативно віднайдене, а профільні фахівці: психологи і юристи розпочати працювати. І будівля по вулиці Університетській, 29 опрацьовується як один із можливих варіантів.
А ще додано багато слів про те, як міська влада турбується про волонтерів, співпрацювала і хоче й надалі співпрацювати з ними. Але чого варті слова, якщо вони не підкріплені ділом? А з усього випливає, що чиновниці діють так, як найзручніше їм: перед ними стоїть завдання знайти підходяще приміщення для Служби супроводу ветеранів. Найлегше посунути тих, хто незахищений, хто не має значних коштів, адже волонтери ще й віддають своє на спільну справу. А чи буде ветеранам з усього міста зручно добиратися до такої служби з інших мікрорайонів? Очевидно ж: така служба має розміщуватися у центрі, будучи відповідно візуально презентованою.
Волонтерський же центр якраз об’єднує людей, що мешкають у тому мікрорайоні і переселення для них – втрата часу, сил і можливостей. Заради чого: щоб чиновниці оперативно поставили галочку? І чи державницький це підхід – протиставляти потреби ветеранів і волонтерів? Чи наше місто таке бідне, що не знайдеться іншого варіанту без такого протиставлення?
До речі, якщо вони так шанують волонтерів, як пишуть на сайті міськради, то їм варто потурбуватися, щоб у центрі «Разом ми сила» відновили електропостачання і опалення.
Світлана Орел
А тим часом Наприкінці тижня відбулася зустріч секретаря міської ради Олега Колюки і заступника міського голови Олександра Мосіна з керівниками громадської організації Тетяною Силою і Інною Пуляженко. Підтримка українських захисників і допомога ветеранам війни сьогодні надзвичайно важливі завдання, над якими потрібно працювати спільно, об’єднавши зусиллями – таким був лейтмотив діалогу. Волонтери працюватимуть у звичному для себе режимі, жодних незручностей для їхньої діяльності не виникне з облаштуванням поряд Служби супроводу ветеранів війни. Вони користуватимуться тією площею орендованого приміщення, яка буде їм потрібна у своїй роботі. Для помічників ветеранів на локації теж знайдеться місце. Наступного тижня, безпосередньо у приміщенні, зустріч продовжиться, щоб спланувати весь простір будівлі.
Центри для ветеранів планують відкрити і у інших мікрорайонах міста.