За що позбавили обласну лікарню фінансування?

Минулого тижня Національна служба здоров’я України призупинила оплати 36 медзакладам України, у тому числі і Кіровоградській обласній лікарні.

За що? Очільниця НСЗУ Наталя Гусак (на фото) пояснила це так: «НСЗУ діяла відповідно до постанови №410, яка дозволяє зупиняти оплату, якщо заклад не надає інформацію на офіційний запит. Отже, призупинення стосується всіх пакетів послуг, а не лише стаціонарної допомоги. НСЗУ використовує систему ризикоорієнтованого моніторингу, тому моніторинг є прозорим. Дані щодо витрат аналізуються у розрізі типів лікарень – надкластерних, кластерних, загальних і поза мережею. Потім порівнюються середні витрати на ліки по групі з показниками конкретного закладу.

Конкретні показники в НСЗУ не оприлюднювали, щоб не допустити маніпуляцій, але звіт показав суттєву різницю у витратах на одного пацієнта між закладами. Наприклад, Черкаський онкоцентр витрачає значно більше на пацієнта, ніж Рівненський онкодиспансер. А Фастівська багатопрофільна лікарня інфекційного лікування має дуже низький рівень витрат на лікарські засоби з коштів ПМГ, і на неї вже надійшло три скарги щодо вимагання коштів у пацієнтів.

У одній із лікарень за минулий рік було витрачено близько 5 млн грн з Програми медгарантій на капітальні видатки – ремонт і обладнання. Але на лікарські засоби витрати були мізерні, тож пацієнтів не забезпечили належним лікуванням. Це історія не лише про формальності, а про відповідальне використання коштів. Із самого початку ми адвокатували, що так – кошти з ПМГ можна використовувати на розвиток закладу. Але першочергово слід забезпечити лікарськими засобами пацієнтів.

Ми маємо приклади лікарень, які не подали вчасно пояснення, але при цьому мають залишки на рахунках, еквівалентні чотирьом-п’яти місячним фондам оплати праці. Тобто гроші є. Але ні закупити ліки, ні надати пояснення, ні ефективно адмініструвати договір із НСЗУ – не можуть або не хочуть».

Головна лікарка обллікарні Лариса Андреєва прокоментувала журналістам ситуацію так: «Медзаклад пройшов аудиторську перевірку від НСЗУ і згодом отримав листа з запитом на додаткову інформацію. Аудитори отримали всю фінансову інформацію і ніяких грубих порушень з боку лікарні не зафіксували. Ми надали всі документи, журнали, фінансові записи про рух коштів в межах договорів з НСЗУ – скільки отримали і скільки витратили. Ніяких грубих порушень у нас немає. Зараз ми повторно готуємо пакет документів з фінансовою інформацією для НСЗУ, розбираємося з ситуацією, щоб відновити фінансування».

Виходить, просто бюрократична помилка?


Надрукувати   E-mail