У культурно-освітньому центрі «Толока», що в Попельнастому (Олександрійський район, що на Кіровоградщині) 13 лютого презентовано путівник "Княжі Байраки. Місце Жовтоводської битви». Видання розповідає про події 1648 року, коли в урочищі Княжі Байраки, між селами Жовтоолександрівка та Попельнасте, відбувся вирішальний етап Жовтоводської битви,
Автор путівника – географ, волонтер, член ГО «Україна Інкогніта» Андрій Домаранський. Проєкт втілено завдяки ініціативі голови Попельнастівської сільської ради Олега Волянського та директора центру «Толока» Валерія Жванка. «Маємо знати і пам’ятати місця своїх перемог» – таким був лейтмотив презентації путівника «Княжі Байраки. Місце Жовтоводської битви», Проєкт благодійний, здійснений за кошти громади. Путівник поширюватимуть безплатно.
Цей захід зібрав істориків, краєзнавців та представників сфери культури, багтьох небайдужих до історії краю. Жовтоводська битва мала велике політичне і воєнне значення, з неї розпочалася національна визвольна війна українського народу під проводом Богдана Хмельницького. Перша перемога укріпила надії українського народу щодо виходу з-під польського панування.
Княжі Байраки, на честь яких назвали путівник, — це балка біля села Попельнасте. Жовтими Водами називають річку Жовту і її долину. Саме в цих краях і відбувався бій, який називають битвою на Жовтих Водах. Він розпочався 29 квітня 1648 року з облоги польського табору. Облога тривала два з половиною тижні на території сучасних сіл Жовте, Дмитрівка, Жовтоолександрівка (усі три на території П'ятихатської громади на Дніпропетровщині) й Пахарівка (Попельнастівська громада). Потім польська армія почала відступати, і козацько-татарське військо її розгромило. Це сталося 15-16 травня 1648 року в районі Попельнастого, а також Грамівки й Григорівки (села Лихівської громади на Дніпропетровщині). Нині в цих краях люди періодично натрапляють на артефакти — монети й рештки зброї.
У путівнику вказали основні історичні факти й описали всі знакові місяця, пов’язані з битвою. Це пам’ятник (скульптурна композиція) біля села Жовтоолександрівка П'ятихатської громади, це дубовий хрест і пам’ятна табличка на околицях Попельнастого. Це величний монумент в Жовтих Водах. Хоча місто Жовті Води розташоване за 40-50 кілометрів й так назване в радянський період, битви саме на тому місці не було. Також путівник рекламує музей й урочища Жовті Води й Княжі Байраки як природні пам'ятки.
На думку Андрія Домаранського, Центральна Україна – досить непростий регіон, одна з основних проблем якого в тому, що він мало асоціативний в історичному та культурному контекстах. Відтак дуже часто важливі події, які відбувались тут і мали вплив на всеукраїнську історію, на жаль, не асоціюються з нашим краєм. Це стало таким собі стимулом чи аргументом на користь створення путівника, присвяченого Жовтоводській битві, яка відбулась навесні 1648 року.
За словами голови громади Олега Волянського, у Попельнастівській громаді попередній путівник був випущений 22 роки тому. Там розповідалося про історію села в прадавні часи, за козацької доби, про життя Попельнастого в складі російської та радянської імперій. «Із сучасної школи повинні виходити українці, які знають про тисячолітнього ворога. Культурі в нашій громаді ми приділяємо велику увагу постійно. Наприклад, замість того, щоб змиритись, що бібліотеки фактично вмерли, що ніхто не читає, а діти сидять у гаджетах, ми прийняли концепцію розвитку бібліотек, повністю змінивши філософію цих закладів. Зараз там тепло, зроблений ремонт, оновлений фонд. Варто розуміти: нас прийшли знищувати, російська пропаганда лізе з усіх щілин, тож ми повинні проводити пропаганду всього українського, навіть якщо доведеться перегнути палицю. Інакше – ніяк. Тож я вдячний усім, хто причетний до цього путівника, хто своєю працею промаркував цю нашу територію як місце важливих подій, пов’язаних із становленням державності», – зазначив голова Попельнастівської громади Олег Волянський.
За матеріалами ЗМІ
На фото: путівник