Харківський окружний адміністративний суд 18 травня задовольнив позов Харківської місцевої прокуратури до Харківської міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення від 28.02.2018 Харківської міської ради "Про реалізацію положень закону "Про засади державної мовної політики у місті Харкові".
За словами громадського активіста Святослава Літинського, чотири роки знадобилося Харківській обласній прокуратурі, щоб подати позов:
– Чотири роки судів, три судових провадження і це сталося! У місті Харкові скасовано регіональну мову! Відповідне рішення виніс Харківський окружний адміністративний суд. Відтепер усі посилання на рішення міської ради про впровадження регіональної мови є нікчемними.
Він пояснює, що мовні активісти багато разів зверталися до Харківської міської ради з проханням скасувати рішення про запровадження регіональної мови в Харкові, але Харківська міськрада відмовлялася, тому довелося задіювати прокуратуру. Вона теж подала позов лише після рішень судів двох інстанцій. І лише тепер "регіональну мову" в Харкові скасовано.
Це при тому, що ще 28 лютого 2018 року Конституційний суд визнав таким, що не відповідає Конституції України закон "Про засади державної мовної політики" від 3 липня 2012 року (№5029-VI зі змінами). Закон втратив чинність. Але рішення місцевих рад, як бачимо, діяли. Правда, в Запорізькій області суд скасував рішення про визнання російської мови регіональною 6 квітня. А Одеський окружний адміністративний суд визнав протиправним та нечинним рішення Одеської обласної ради про визначання в Одеській області російської мови як регіональної 3 грудня минулого року.
У той же час Миколаївська міська рада минулого тижня не змогла скасувати постанову від 2012 року "Про надання російській мові статусу регіональної в місті Миколаєві". За скасування проголосували лише 23 депутати при 28 необхідних. Проти було 7 депутатів, утримався один, 15 депутатів вирішили не голосувати. Повідомляється, що питання не обговорювали, а міський голова Олександр Сенкевич лише коротко спитав, чи потрібне доповідати, або всі розуміють суть питання, і відразу виніс його на голосування.
Цей факт розкритикував мовний омбудсмен, земляк незговірливих депутатів, Тарас Кремінь. Він також повідомив, що з початку року у відомство надійшло 1357 скарг про порушення нинішнього мовного закону. Порушень представниками органів державної влади та місцевого самоврядування нарахували близько 100, з них 25 лише за останній місяць.
За матеріалами ЗМІ