Була децентралізація, а тепер буде зецентралізація?

Реформу децентралізації багато хто вважає найуспішніщою за всі роки незалежності. Багато громад, де люди зуміли організуватись, задіяти ресурси територій, зажили значно краще – відчутно поліпшився благоустрій, почали вирішуватись задавнені проблеми з дорогами, водопостачанням, транспортом, т.ін. Звісно, є й протилежні приклади. Але децентралізована система бюджетоутворення відкрила шлях до того, щоб люди на місцях відчули себе господарями на своїй землі. Бюджети розвитку, громадські бюджети розбудили ініціативу багатьох.

І ось тепер цей процес хочуть зупинити? Кабмін вніс на розгляд Верховної Ради законопроєкт (№6062), яким будуть внесені зміни до Бюджетного кодексу, що можуть поховати здобутки децентралізації.

Місцеві громади б’ють на сполох. Депутати Кіровоградської обласної ради тежє підготували звернення до Президента України, Верховної Ради та Кібінету Міністрів у якому висловлюють рішучий протест проти намірів підірвати фінансову спроможність місцевого самоврядування. Такий крок вони вважають ігноруванням базових норм Європейської Хартії місцевого самоврядування, спробою поховати фінансову децентралізацію і інфраструктурні проєкти на місцевому рівні, спробою нової централізації. Адже цим проєктом передбачається ліквідація з 2023 року бюджету розвитку місцевих бюджетів, а це стане катастрофою для територіальних громад.

Кабмінівський законопроєкт передбачає, що джерела доходів бюджету розвитку закріплюватимуться за загальним фондом місцевих бюджетів.

«Це означає, що громади не зможуть зберігати кошти на депозитних рахунках, не зможуть належно планувати розвиток. Адже саме з бюджетів розвитку фінансуються капітальні видатки громад, які спрямовуються на соціально-економічний розвиток, виконання інвестиційних проєктів, будівництво, капітальний ремонт та реконструкцію об'єктів соціально-культурної сфери – шкіл, дитсадків, лікарень, житлово-комунального господарства, будівництво газопроводів і газифікацію населених пунктів, придбання шкільних автобусів та автомобілів швидкої медичної допомоги, тощо», – йдеться у тексті звернення. Відповідно – замість капітальних, інфраструктурних видатків на місцевому рівні за ці цільові кошти бюджетів розвитку будуть лататися дірки місцевих бюджетів, що утворяться внаслідок недофінансування з Держбюджету.

Отож, депутати пропонують невідкладно врегулювати порушене питання, зокрема, Президенту повернутися до виконання функцій гаранта Конституції України, не допускати порушення міжнародних зобов’язань України, зокрема Європейської Хартії місцевого самоврядування та у разі прийняття проекту Закону України “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України” (реєстр.№6062) скористатись правом вето.

Кабінету Міністрів України пропонується відкликати проєкт Закону України “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України” (реєстр. №6062) на доопрацювання з метою виключення з нього дискримінаційних норм щодо місцевого самоврядування.

Голові Верховної Ради України у разі розгляду згаданого законопроєкту озвучити в залі позицію Кіровоградської обласної ради та не використовувати під час голосування словосполучення “прошу підтримати та проголосувати”.

Добре було б, аби це звернення підтримали й депутати інших рад та територіальні громади області. Бо ж зецентралізація не принесе дальшого розвитку, якого прагне країна.

Світлана Орел


Надрукувати   E-mail