21 грудня відбулася 20 сесія Кіровоградської обласної ради восьмого скликання, отже всі побоювання щодо політичної кризи не справдилися. Нагадаємо, що попереднє засідання не відбулося через відсутність кворуму, хоча на порядку денному стояли надважливе питання – затвердження обласного бюджету на наступний рік. Керівники фракцій пояснювали відсутність своїх «багнетів» поважними причинами, насправді каменем спотикання стали два пункти. Депутати мали виконати рішення суду про поновлення на роботі відправленого ними ж у відставку попереднього голову ради Сергія Шульгу і призупинити повноваження депутатів забороненої партії «Опозиційна платформа».
Здавалося, що рішучість депутатів проігнорувати рішення суду зможе завадити їм прийняти головний фінансовий документ та ряд інших важливих рішень. У кулуарах подейкували, що до Нового року депутати можуть і не зібратися, але насправді у цьому нагальної необхідності і не було. Секрет в тому, що на період воєнного стану проєкт того ж бюджету чи інші питання готуються на основі розпорядження начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації. Іншими словами, особливої згоди депутатів і не потрібно.
Однак сесію таки підготували і вона пройшла на диво злагоджено. Можливо, на депутатів вплинув Віфліємський вогонь, який їм вручили пластуни, а можливо знайшли консенсус. В усякому разі журналісти звернули увагу на енергійні консультації давніх опонентів – Людмили Давиденко і Сергія Коваленка, відповідно лідерів фракцій – колишньої ОПЗЖ і Європейської солідарності. В результаті цих чи можливо інших домовленостей, в новому переліку питань, запропонованих на розгляд депутатів, не було ні питання Шульги, ні питання остракізму колишніх опозиціонерів.
Зате всі інші питання на пропозицію Олександра Чорноіваненка голосувалися в максимально кулеметному режимі – нікому не хочеться, щоб засідання перервав сигнал повітряної тривоги. Навіть з такого питання як бюджет на наступний рік було лише одне запитання від Давиденко. Вона обережно поцікавилася, чи є проблеми в новому бюджеті? Заступник начальника ОВА Сергій Шеремет теж обережно відповів, що доходи, внаслідок вилучення податку на доходи військових значно скоротилися, але фахівці намагалися сформувати максимально коректний бюджет в розрізі обов’язкових платежів на захищені статті. З усього сказаного можна зрозуміти, що гроші на зарплати бюджетникам в першому півріччі будуть, а там відбудеться коригування показників. Зазначимо, що документ передбачає трішки позитиву у вигляді 5 % зростання виробництва промислової продукції, але з уточненнням: «за умови збереження позитивних тенденцій». Розробники очікують на активізацію добувної галузі (титан) та харчових підприємств переробної промисловості. Про уранові шахти чомусь не йдеться, а це були бюджетоутворюючі підприємства в двох районах області.
Далі робота депутатів нагадувала злагоджений механізм – практично одноголосно і без обговорення затверджувалися всі проєкти. Чесно кажучи, хотілося іноді коментарів, але депутати сказали, що всі питання вони узгодили на постійних комісіях. З найцікавішого треба відзначити затвердження обласної програми розвитку агропромислового комплексу, хоча швидше за все, йдеться про виживання.
Депутати звільнили від нарахування та сплати до обласного бюджету частини прибутку ОКВП «Дніпро-Кіровоград» за результатами діяльності в 2023 році і схоже, що це не останнє рішення, спрямоване на підтримку водогону. В усякому разі генеральний директор Микола Романюк повідомив, що без фінансової допомоги найбільших громад області, підприємство могло б зупинитися. Причина проста – подорожчання складових формування тарифу, який не переглядався два роки.
Серед інших рішень відзначимо звернення до керівництва держави з приводу тарифної політики АТ «Укрпошта», яка поставила періодичні видання на межу виживання і це не журналістська метафора. Бо власних листонош монополіст скорочує з такою швидкістю, з якою ворог мріє захоплювати наші території. Листонош уже немає не лише в селах, але і в деяких містечках.
Депутати затвердили ряд інших питань порядку денного і з чистою совістю та майже святковим настроєм останню в році сесію було закрито.
Днем раніше сесію провели і депутати Кропивницької міської ради і теж затвердили бюджет громади на 2024 рік. Бюджет, як і рік, обіцяє бути складним, але місто має витримати. Втім, як і всі інші громади, як і вся Україна.
Сергій Полулях