Чи буде проросійський вплив у громадах?

Щоб усі внутрішньо переміщені особи, яких нині в Україні налічується вже півтора мільйона, мали можливість реалізувати своє право голосу на місцевих виборах, їм слід зареєструватися до 10 вересня у Державному реєстрі виборців.

Про це заявив віце-прем’єр-міністр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков в ефірі телеканалу “Дім”. На думку Резнікова, та це тепер врахувало і законодавство: “Вони (тобто переселенці) працюють, платять податки, від усіх їхніх зарплат відраховується відповідний податок, і багато іншої користі вони приносять. Так чому ж їм не дати таку можливість, наповнюючи своєю працею, своїми зусиллями, своєю енергією місцеві громади, зокрема не взяти участь в голосуванні?”

А з іншої точки зору, тут є і певні «але». Адже ніхто толком не аналізував – хто до нас переселився, які вони мають переконання, і до чого у наших громадах приведе їхнє голосування. Як же було раніше, і залишається не для вимушених переселенців? Чи може орган ведення Державного реєстру виборців тимчасово змінювати місця голосування виборцям на місцевих виборах?

Ні, не може. Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців" на місцевих виборах тимчасова зміна місця голосування виборця без зміни виборчої адреси не застосовується. І все тому, що вибори місцеві, а особи з іншою реєстрацією не є членами громади, де вони тимчасово перебувають.

Для вимушених переселенців, що могли голосувати на виборах президента та парламенту є певний сенс стосовно голосування і на місцевих, але як же місцеві громадяни, які у день виборів перебувають на іншій території? Виходить вони, кудись тимчасово виїхавши на пару днів чи тижнів, повністю втрачають право голосу? Можливо, логіка у цьому є, але справедливості немає, бо під час їхньої відсутності на формування політичного складу влади їхньої громади впливають тимчасові люди – вимушені переселенці. Очевидно, присутній економічний і соціальний їхній вклад в життя громади, але чи доречний їхній політичний вплив? Чи ми рушаємо у напрямку «Всьо будєт Донбас»? Добре, коли вони проголосують за український Донбас. А коли за путінський? Чи потрібні такі колізії на вільних від російської окупації територіях України?

Часу для реєстрації вимушених переселенців залишилося не дуже багато. І молимо Бога, щоб приховані путіністи не встигли здобути право проросійського впливу в наших громадах...

Анатолій Авдєєв


Надрукувати   E-mail