Керівником податкової став протеже Татарова?

У переддень нового року Кабінет міністрів призначив головою Державної податкової служби (ДПС) Руслана Кравченка. Колишній очільник Київської обласної військової адміністрації (КОВА), а також кар'єрний прокурор почав керувати ключовим фіскальним органом країни, від роботи якого залежить фінансування обороноздатності під час війни.

Призначення Кравченка стало знаковим одразу з двох причин. По-перше, він став першим головою ДПС без статусу виконуючого обов'язки за понад 3,5 року. По-друге, його призначення ознаменувало зміну сфер впливу на податкову службу.

Призначеному голові ДПС Руслану Кравченку набагато більше личила б інша провідна вакантна посада в країні – генерального прокурора. Адже досвіду роботи ні в податковій, ані в дотичних до неї службах, ані в бізнесі, який у своїй роботі хоч якось контактує з податковою, у нього немає. Натомість майже всю кар'єру Кравченко провів на посадах в органах прокуратури. Руслан Кравченко народився в Сєвєродонецьку в березні 1990 року. У 2007 році закінчив військовий ліцей імені Івана Богуна, у 2012 році – юридичну академію імені Ярослава Мудрого за спеціальністю "правознавство" та отримав звання "лейтенант юстиції".

У 2012-2014 роках працював у прокуратурі Севастополя, а після початку російсько-української війни брав участь в антитерористичній операції: був прокурором 33-ї військової прокуратури Південного регіону. Має статус учасника бойових дій. Після АТО Кравченко працював у головній військовій прокуратурі. Зокрема, як повідомляє рух "Чесно", він був прокурором у справі, у якій президента-втікача Віктора Януковича визнали винним у державній зраді. У 2020-2021 роках Кравченко працював начальником управління в кримінальних провадженнях про злочини у сфері оборонно-промислового комплексу, після чого став керівником Бучанської окружної прокуратури Київської області. У січні 2023 року колишній голова Київської ОВА Олексій Кулеба перейшов на роботу в Офіс президента. На його місце призначили Кравченка, де той працював останні півтора року.

Нового голову податкової призначили без жодного конкурсу. Це уряду дозволяє тимчасовий порядок, який діє на період воєнного стану. Інші економічні органи, зокрема митницю та Бюро економічної безпеки, в Україні перезавантажують з проведенням конкурсів на посади керівників за участю міжнародних експертів.

З грудня 2021 року ДПСочолювала тимчасово виконувачка обов'язків Тетяна Кірієнко. У цьому статусі вона керувала службою протягом трьох років. Після початку великої війни саме від роботи податкової служби залежала здатність України фінансувати армію. Незважаючи на це, ДПС продовжувала працювати без повноцінного керівника, що часом викликало роздратування в платників податків.

Бізнес сподівається, що за нового керівництва податкової її робота потребуватиме менше часу та грошей платників податків. Також підприємці очікують від нового голови зменшення корупційних ризиків у сфері адміністрування ПДВ та акцизного податку. Чи виправдає новий очільник ДПС очікування бізнесу? У підприємців та представників влади, з якими ЕП спілкувалася під час підготовки цього матеріалу, виникають сумніви. "Боюся, що це не те призначення, яке відбувається для проведення якоїсь реформи. Це призначення з категорії тих, які робляться для перерозподілу "потоків" та сфер впливу", – сказав не під запис депутат одного з економічних комітетів парламенту.

Призначення Кравченка стало знаковим не лише тому, що він перший повноцінний керівник служби за понад три з половиною року. Воно ознаменувало зміну сфер впливу в країні та централізацію влади в кабінетах на Банковій. Тривалий час співрозмовники ЕП в бізнес-середовищі та серед політиків називали куратором податкової служби голову профільного комітету Верховної Ради Данила Гетманцева. Мовляв, він контролював усі процеси, які відбуваються всередині служби, зокрема й систему адміністрування ПДВ. До того ж обов'язки заступника голови ДПС виконував колишній помічник Гетманцева Євгеній Сокур. Сам Гетманцев не раз заперечував свій вплив на податкову, хоча про цей вплив він сам неодноразово писав у своїх соцмережах. Наприклад – влаштовуючи показові звільнення керівників обласних податкових, помічених у корупції.

Проте, схоже, епоха Гетманцева в ДПС закінчилася. Як повідомляють співрозмовники ЕП серед депутатів, із зміною керівництва податкової контроль над нею перейде до голови Офісу президента Андрія Єрмака та його заступника Олега Татарова.

Натомість сам Кравченко ще в день свого призначення головою ДПС заперечив, що представлятиме в податковій чиїсь інтереси. Згодом у своїх соцмережах він додатково підкреслив, що на його роботу як голови служби ніхто не впливає.

За матеріалом Ярослава Винокурова, ЕП


Надрукувати   E-mail