Група народних депутатів із фракцій "Слуга народу" і «Батьківщина», серед яких і наш депутат – Андрій Ніколаєнко, колишній голова Кіровоградської облдержадміністрації, пропонують підвищити податок на оплату праці українських IT-спеціалістів у два-вісім разів!
Про нову систему оподаткування йдеться у їхньому проєкті Закону. І наміри у них, як стверджується у пояснювальній записці, звісно ж, абсолютно благі: сприяти розвитку галузі. Такий крок, на їхню думку, допоможе Україні протягом найближчих років досягти європейського та світового лідерства в індустрії інформаційних технологій.
Та зовсім іншої думки представники ІТ-бізнесу. Вони вважають, що ухвалення такого Закону призведе до значного відпливу кваліфікованих кадрів з України і пригальмує розвиток ІТ-індустрії.
Що ж пропонує депутатський проєкт? Ним встановлюється особливе оподаткування доходів співробітників, які працюють в ІТ-секторі за КЗпП, на період з 2021 року до кінця 2030 року.
Податкове навантаження на зарплати пропонується встановити на рівні 10%: 5% ПДФО замість 18% та 5% ЄСВ замість 22%. Крім цього, пропонується звільнити працівників від сплати 1,5% військового збору. До прибутків суб'єкта індустрії пропонується застосувати ставку податку на прибуток з коефіцієнтом 0,5, тобто 9%.Застосування знижених ставок ПДФО та ЄСВ можливе за умови, що мінімальні розміри податку чи збору із зарплати не менші, ніж податок чи збір за стандартною ставкою з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Іншими словами, ПДФО та ЄСВ за ставкою 5% повинні перевищувати 4 250 грн. та 5 195 грн. відповідно.
Тобто зниження податкових ставок ПДФО та ЄСВ можливе за умови, що зарплата ІТ-фахівця перевищує 3 743 дол. за місяць. За порушення умов передбачається штраф: 200% нарахованого податкового зобов'язання.
"Економічна правда" наводить думки представників ІТ-галузі, які висловилися проти законопроєкту, оскільки він створювався без розуміння специфіки індустрії та механізмів, що забезпечують її активний ріст та стабільність. Українська ІТ-галузь стрімко розвивається перш за все завдяки контрактній формі роботи з IT-спеціалістами. Вони мають статус фізособи-підприємця третьої групи єдиного податку. Щомісяця вони платять ЄСВ і 5% податку з доходу.
При цьому середня зарплата IT-спеціалістів, навіть у столиці, не кажучи про обласні центри, становить 1,5-2 тис. дол, що значно менше 3 743 дол. Отже, відповідно до законопроєкту, ІТ-компанії будуть вимушені перевести IT-спеціалістів з контрактної форми співпраці на штатну і платити із зарплати IT-спеціалістів 41,5% податків, тобто у вісім разів більше, ніж зараз.
У той же час зарплати в еквіваленті понад 3 743 дол. будуть обкладатися податком 10%, що удвічі більше, ніж зараз. За таких умов ІТ-галузь стане не конкурентоздатною.
У часи глобальної кризи і турбулентності у світі думають, як допомогти бізнесу, а не як взяти з нього більше грошей. Віце-президент з правових питань асоціації IT Ukraine Дмитро Овчаренко, якого цитує «ЕП», каже, що асоціація не підтримує новий законопроєкт, оскільки він не відповідає інтересам індустрії: «За останні п'ять років ми стабільно росли на 20-30% щороку і у 2019 році вийшли на 4,5 млрд. дол. експорту IT-послуг та 16 млрд. грн. податків. У новому законопроєкті можливість гнучкої контрактної взаємодії взагалі не згадується, а це призведе до відпливу кадрів з України", – впевнений Овчаренко.
Отож, хотіли, як краще, а вийшло – як завжди?
Вл. інф.